Ciężarowe premiery Tata Motors – od 49-tonowego LPS 4923, po 11-konne Ace Zip XL

Tata Motors – producent najtańszego samochodu osobowego na świecie, od wielu lat wytwarza także samochody ciężarowe. Wielotonowe pojazdy z literą „T” były dotychczas w Indiach niesamowicie popularne, lecz od jakiegoś czasu rośnie im poważna konkurencja. Europejscy producenci dostrzegli bowiem potencjał drzemiący w indyjskim rynku, inwestując tam w takie marki jak BharatBenz (więcej TUTAJ) oraz Eicher (więcej TUTAJ). W tej sytuacji zarządowi Tata nie pozostaje więc nic innego, niż także pokazać nowe, stosunkowo nowoczesne pojazdy.

Zorganizowana w Nowym Dehli wystawa Auto Expo 2014 była okazją do premiery kilku nowych modeli ciężarówek marki Tata – 49-tonowego LPS 4923, nowocześnie wyglądającego Prima w wariancie napędzanym LNG, dystrybucyjnego Tata Ultra 614, a także malutkiego Tata Ace Zip XL. Trzy z tych pojazdów to konstrukcje bardzo ciekawe.

LPS 4923 to trzyosiowy ciągnik siodłowy do ciężkich zadań. Pod jego kabiną nie pracuje jednak 500 KM, czego oczekiwałby przeciętny europejczyk, lecz skromne 230 KM przenoszone na koła przez 9-biegową przekładnię manualną. Nieco lepiej sprawa prezentuje się w przypadku modelu Prima LNG, którego napędza 320-konny silnik na płynny gaz ziemny. Auto jest zresztą nie tylko mocniejsze, lecz także ma nowocześniejsze wnętrze i przyjemniejszy design. Z myślą o miejskich zadaniach stworzono natomiast Tata Ace Zip XL, które mierzy 3,21 m długości oraz 1,48 m szerokości. Pojazd ma ładowność na poziomie 600 kg, 10-litrowy zbiornik paliwa, a także… napęd o mocy 11 KM.

Najzwyklejszym pojazdem ze wszystkich premier było Ultra 614, które jest po prostu 6-tonową ciężarówką dystrybucyjną z silnikiem o mocy 140 KM, umieszczonym oczywiście pod kabiną.

Od góry: LPS 4923, Prima LNG, Ace Zip XL oraz Ultra 614:

tata_lps_4923

tata_prima_lng

tata_ace_zip_xl

tata_ultra_614

 

zdjęcia: Tata Motors, indianautosblog.com, hindustantimes.com