Ciężarowe ciekawostki z polskich ogłoszeń, czyli amerykańskie klasyki, europejskie zabytki i inne cuda

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale polskie serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne są prawdziwą skarbnicą ciężarowych ciekawostek. Nie ważne, czy szukamy zabytkowej ciężarówki w idealnym stanie, wschodnioeuropejskiego „youngtimera”, czy amerykańskiego klasyka – bez problemu znajdziemy w ogłoszeniach coś dla siebie. Niedawno prezentowałem już dwa przykłady takich wyjątkowych ogłoszeń – TUTAJ można zobaczyć kilkudziesięcioletnią Skodę 706 we włoskiej wersji z kierownicą po prawej stronie, zaś TUTAJ czeka Volvo F12 w czteroosiowym wydaniu ponadgabarytowym. Dzisiaj zaprezentuję natomiast pokrótce aż sześć wyjątkowych ciężarówek z ogłoszeń, do których linki otrzymałem zresztą od Was. Zapraszam do lektury:

man_hauber_otomoto_1

http://otomoto.pl/man-8-160-pomoc-drogowa-T4474160.html

Na nowego właściciela czeka MAN „Hauber”, czyli egzemplarz bardzo popularnej i bardzo udanej serii z silnikiem przed kabiną z lat 1970-1994. Auto jest podobno w sensownym stanie technicznym, natomiast od strony wizualnej można stwierdzić, że wymaga większej renowacji. Zagadką pozostają dokumenty – w ogłoszeniu czytamy, że to wersja 8.160, co biorąc pod uwagę rozmiary i zabudowę auta nie może być prawdą. Już szybciej skłaniałbym się ku wariantowi 18.232, który wyczytamy z emblematu na nadwoziu. Bardzo jednak możliwe, że w papierach faktycznie znajdziemy 8.160, co jest pamiątką po dokumentowej wolnej amerykance panującej w Polsce na początku lat 90-tych.

mack_r_holownik_olx

http://olx.pl/oferta/mack-holownik-drogowy-medalista-naprawde-warto-CID5-ID6zSob.html#6f1bf2d2ad

Kolejna pozycja to również holownik, tym razem legendarny, cudowny i wspaniały Mack serii R z ze znanej i lubianej firmy Angelo. Ciężarówka regularnie pojawia się na zlotach, gdzie zwraca uwagę świetnym stanem technicznym. Niestety zwraca ona też uwagę ogromną ilością naklejek i dodatków, które kompletnie psują charakter tego klasycznego pojazdu. Pozostaje mieć więc nadzieję, że jakaś dobra dusza wyłoży 175 tys. zł, a następnie doprowadzi holownik do należytej postaci. Oczywiście Mack R to model znany z filmu Convoy.

scammel_crusader_olx_1

http://olx.pl/oferta/scammell-crusader-wojskowa-technologia-CID5-ID58KHz.html#bf39f13993

Scammel Crusader to brytyjska ciężarówka, o której już kiedyś wspominałem. Wśród brytyjskich producentów ciężarówek Scammel był trochę jak Rolls Royce – największy, najmocniejszy i stanowiący marzenie wielu kierowców. Z Rollsem opisywana ciężarówka ma zresztą sporo wspólnego, bo to właśnie Rolls Royce wyprodukował jej 11-litrowego diesla o mocy 305 KM. Do tego mamy 15 przełożeń i dostosowany do wojskowych wymagań układ jezdny. Dodam jeszcze na koniec, że Scammel był marką, którą można było spotkać w latach 70-tych także na trasach z Wielkiej Brytanii na Bliski Wschód.

gmc_sierra_allegro_1

http://allegro.pl/gmc-sierra-klasyczna-amerykanska-ciezarowka-lpg-i4537767860.html

I znowu mamy przykład mylącej nazwy – nie jestem specjalistą od amerykańskiego żelaza, ale GMC Sierra nie jest to raczej na pewno, gdyż Sierra była normalnej wielkości pickupem. Tutaj mamy zaś typowy przykład amerykańskiej ciężarówki ze średniej klasy wagowej i na moje oko będzie to GMC C6500 lub ewentualnie cięższy model Topkick. Pytanie dnia brzmi następująco – ciekawe dlaczego ktoś postanowił sprowadzić taką benzynową ciężarówkę do Polski?

scania_vabis_50_super_otomoto_1

http://otomoto.pl/scania-vabis-50-l-super-T4537560.html

Pozycja numer pięć to Scania Vabis 50 L Super po kompletnej renowacji. Ciężarówka nie jest szczególnie droga, a mimo to od dłuższego nie może znaleźć nowego właściciela. Dokładnie ten sam egzemplarz opisywałem już TUTAJ, spotkawszy go w jednym z podpoznańskich komisów.

liaz_pierwszy_wlasciciel_olx_1

http://olx.pl/oferta/liaz-110053-skrzyniowy-CID5-ID449KJ.html

Na koniec czeka zaś Liaz. Co prawda czechosłowacką konstrukcję cały czas można spotkać na polskich drogach, szczególnie na wsiach, co jednak nie zmienia faktu, że może ona być świetnym materiałem na klasyczną zabawkę. Widoczny w ogłoszeniu egzemplarz ma idealny stan blacharski, 24 lata, 130 tys. km przebiegu i od nowości miał tylko jednego właściciela. Niestety ogłoszenie już wygasło, choć nowy właściciel nadal podobno się nie znalazł. A szkoda…

Serdecznie podziękowania dla wszystkich osób, które podesłały linki do powyższych ogłoszeń.