Bardzo ciekawy przykład dłuższego zestawu z Czech – pełnowymiarowa „solówka” z długą przyczepą

czechy_zestaw_4_osie_dluzszy_3

U naszych południowych sąsiadów już w 2008 roku można było zobaczyć pierwszą ciężarówkę o długości przekraczającej 18,75 metra, składającą się w ciągnika, naczepy oraz przyczepy. Wyjechała ona na drogi w oparciu o specjalne zezwolenie, wydane przez czeskiego ministra transportu i służące oczywiście celom testowym. Dzisiaj natomiast, po upływie niemal dekady, przyszłość takich maszyn jest chyba w Czechach coraz bardziej przesądzona.

Dopiero co informowałem, że zestaw zezwoleń na ruch 25,25-metrowych zestawów zdobyła Skoda, chcąc usprawnić w ten sposób fabryczne dostawy (opis tutaj). Teraz natomiast możemy zobaczyć zdjęcia nietypowego zestawu z przyczepą, również jeżdżącego dla Skody i również przekraczającego ogólnoeuropejskie normy długości. Samochód ten spotkał w Czechach Czytelnik Kuba, a wszystko pozwala się domyślać, że i firma Rovologistik otrzymała zezwolenie na testy w codziennym użytku.

czechy_zestaw_4_osie_dluzszy_2 czechy_zestaw_4_osie_dluzszy_1

Kiedy spojrzymy na opisywane Volvo z profilu, już na pierwszy rzut oka widać, że jest to „solówka” o maksymalnej dopuszczalnej długości, z 9-metrową zabudową. Takie pojazdy można czasami spotkać z przyczepami, a i owszem, lecz wówczas muszą być to przyczepy wyjątkowo krótkie, około 6-metrowe. Tymczasem tutaj mamy przyczepę z zabudową zbliżoną rozmiarami do zabudowy ciężarówki. Co jeszcze zwraca uwagę, to jakby podwójne podwozie tej przyczepy. Widać tutaj krótszą ramę, kończącą się kawałek za osią, a nawet drugi zderzak, zamontowany z dala od końca pojazdu. Można się więc domyślać, że jest to jakaś specjalistyczna konstrukcja, umożliwiająca rozdzielenie zabudowy i podwozia.

Uprzedzając pytania dodam, że niestety nie udało mi się znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat opisywanego zestawu. Sama firma Rovologistik niestety również milczy na ten temat.


Więcej na temat dłuższych ciężarówek przeczytacie TUTAJ, a poniżej dołączam mapę krajów, które na różnych warunkach dopuszczają ruch zestawów z naczepami dłuższych niż 16,5 metra. Oczywiście nie biorę tutaj pod uwagę „gabarytów” do transportu ponadnormatywnych ładunków niepodzielnych.

mapa_dluzsze_ciezarowki_2017