Ciekawostka z Iranu – tam Mack z dwoma drążkami biegów to codzienność niejednego kierowcy

Filmy, które nadesłał Erfan:


W nawiązaniu do tekstu:

Poczwórne skrzynie biegów z dwoma drążkami, czyli jak jeździło się Mackami z lat 60-tych

Szanowni Państwo, teraz zafunduję Wam porcję transportowej egzotyki. Okazało się bowiem, że mam stałego Czytelnika także w Iranie. Jest to Erfan, który czyta 40ton.net przez Google Translator i zainteresował się ostatnim tekstem na temat Macków z dwoma drążkami zmiany biegów.

Erfan przesłał mi dwa filmy z udziałem irańskich Macków R600. Widać tutaj jak kierowcy operują dwoma drążkami na raz, najwyraźniej mając do czynienia ze skrzynią potrójną lub poczwórną. Widać też, że taki sposób zmiany biegów nie stanowi dla nich żadnego problemu i nie brakuje zmian z użyciem obu rąk. Co natomiast najciekawsze, to fakt, oba nagrania są całkowicie współczesne. Mack R600 nadal jest bowiem w Iranie bardzo popularnym pojazdem. Pomyślcie więc, że dziesiątki irańskich kierowców każdego dnia ruszają w trasy ciężarówkami o dwóch drążkach zmiany biegów. Podobnie jak Amerykanie pół wieku temu.

mack_rs700_konwoj

Wspomnę tutaj jeszcze o samym modelu R600. Ciężarówki z serii R były produkowane od 1966 roku i we wczesnych wersjach można było je zamówić także z dwoma drążkami zmiany biegów. Seria R jest też powszechnie znana na całym świecie, za sprawą filmu „Konwój”. Główny bohater jeździł tam modelem RS700, czyli wersją ze wzmocnionym podwoziem (oznaczenie 700) i ramą wykonaną ze stali (oznaczenie S). Tymczasem w Iranie rekordy popularności pobiły ciężarówki w standardowej konfiguracji R600. Do tego stopnia, że w 1979 roku pojazdy marki Mack stanowiły aż 98 proc. wszystkich samochodów ciężarowych sprzedawanych w Iranie. Pojazdy te montowano lokalnie, korzystając z zakładu produkcyjnego pod Teheranem, a roczna sprzedaż wynosiła 4 tys. egzemplarzy. Irańczycy wykonali też własny projekt kabin sypialnych, które – inaczej niż w egzemplarzach amerykańskich – były tej samej szerokości co szoferki. Ba, nawet europejscy przewoźnicy jeżdżący w latach 70-tych i 80-tych do Iranu, na przykład z Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii, masowo kupowali Macki. Z tą tylko różnicą, że były to samochody z serii F, a więc z silnikami pod kabiną.

Wytrzymałość Macków serii R była tak duża, że wiele z nich pracuje w Iranie do dzisiaj. Często są to samochody już 40-letnie, a mimo to użytkownicy nie zamieniliby ich na żaden nowy ciągnik z Chin, jakich ostatnio mnóstwo w tym kraju.

Więcej na temat historii Macka w Iranie pisałem poniżej:

30-letni Mack Ultra-Liner z Iranu, stojący w Polsce – ciężarówka z fascynującą historią

A oto Mack R600 w typowo irańskim wydaniu:

mack_r600_iran