Ciekawe nowości z Holandii, czyli super krótkie Volvo FM i piękny Stralis do transportu kwiatów

Już w ten weekend pojawi się kolejny artykuł z nowej serii 40ton.net i Truck-Spotters.eu prezentują nowości z polskich dróg, w którym zobaczymy najciekawsze, a przede wszystkim najnowsze ciężarówki naszych przewoźników. Tymczasem proponuję zapoznanie się z dwiema nowościami z Holandii. Jedna z nich jest bardzo ciekawa z racji swojej konfiguracji, druga zaś przyciąga wzrok atrakcyjnym wyglądem.

1. Na pierwszy ogień idzie Volvo FH420 Euro 6, które sprawiła sobie firma Udinga RMO. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w transporcie „spożywki” cysternami i właśnie z takim błyszczącym pojazdem będzie jeździło nowe Volvo. Nie będzie to jednak typowy zestaw z naczepą, lecz raczej jego miniaturowe wydanie. Wszystko za sprawą skróconego rozstawu osi w ciągniku, który wynosi tylko 3,3 metra, a także krótkiej naczepy Hobur z podwieszanymi dwiema przednimi osiami oraz skrętną trzecią. W ten sposób otrzymano zestaw o długości 11,35 metra i pojemności 36 tys. litrów, który z daleka wiele osób mogłoby uznać po prostu za pięcioosiową „solówkę”.

Skąd pomysł na tak nietypową konfigurację? Już tłumaczę – srebrne Volvo będzie pracowało na co dzień przy transporcie nabiału. To natomiast oznacza codzienne wyzwania w postaci konieczności manewrowania na terenie gospodarstw rolnych między jedną oborą, a drugą. Kompaktowe rozmiary ciężarówki będą tam nie bez znaczenia.

volvo_fm_krotka_cysterna_udinga

2. Drugi ciekawy zestaw to Iveco Stralis Hi-Way z przyczepą typu tandem, które trafiło do firmy R.Mandemakers. Auto wyposażone jest w 460-konny silnik i będzie pracowało przy transporcie kwiatów. I jak przystało na holenderskich „kwiatowóz”, cały zestaw ma naprawdę dopracowany wygląd, który udało się osiągnąć pomimo braku tuningowych dodatków. Ot piękna prostota.

iveco_stralis_hiway_mandemakers