Ciekawa naczepa dla niemieckiej firmy Baumann, czyli rozciągana konstrukcja do „gabarytów”

viktor_baumann

Rano pisałem o wielbłądzie, który sprzedany jest (TUTAJ) jako ciągnik siodłowy do transportu ponadgabarytowego. Jak jednak powszechnie wiadomo, nawet najlepszy ciągnik nie zdziała niczego bez odpowiedniej naczepy. Dlatego też teraz chciałbym poświęcić kilka zdań bardzo ciekawemu pojazdowi do przewozu „gabarytów”, który wyprodukowała firma Doll. Naczepa została zamówiona przez przez przedsiębiorstwo Viktor Baumann i będzie stanowiła w jego flocie jeden z najmniejszych pojazdów. Niemiecka firma specjalizuje się bowiem w transporcie naprawdę ogromnych ładunków, które są zazwyczaj obsługiwane ciągnikami balastowymi Mercedes Titan.

Naczepa z serii Panther to sześcioosiowa, rozciągana konstrukcja typu niskopodłogowego. Jej ładowność nie jest może imponująca, bo wynosi „tylko 76” ton, lecz główną zaletą pojazdu ma być możliwość przewożenia po prostu dużych objętościowo ładunków. Licząca 11,25 m platforma może zostać rozciągnięta o 8 metrów, podczas gdy wysokość podłogi można obniżyć z 850 do 780 mm. Na życzenie klienta, układ hydrauliczny naczepy napędza silnik diesla firmy Hatz.

Najciekawszy jest jednak układ osi pojazdu, który naprawdę nieczęsto można zobaczyć na drogach. Pięć osi umieszczono pod tylną częścią platformy, natomiast szósta stanęła przy samej „łabędziej szyi” i po rozciągnięciu zostaje na przedzie pojazdu. Dzięki temu ciężar ładunku lepiej rozkłada się na wszystkie koła, a ponadto w wielu przypadkach czteroosiowy ciągnik może zostać zastąpiony lżejszym, trzyosiowym. Zdjęcia nowej naczepy można zobaczyć poniżej:

doll_panther_baumann_1 doll_panther_baumann_2

Źródło: TTM