Ciągnik siodłowy Tatra Phoenix Euro 6, wyposażony w wysoką kabinę i przeznaczony pod betoniarkę

tatra_t815_1Powyższy pojazd opisywałem tutaj.

Ciągnik siodłowy marki Tatra z podwyższoną kabiną? Będąc zapytanym o taki pojazd wielu z Was sięgnęłoby zapewne pamięcią do lat 90-tych, kiedy Tatra wypuściła niewielką ilość długodystansowych ciągników T815. Okazuje się jednak, że Tatra w tej konfiguracji wcale nie musi być tylko reliktem przeszłości. Jak bowiem pokazuje poniższy przykład egzemplarza dla firmy z Holandii, w formie wysokiego ciągnika można zamówić także najnowszy model Phoenix Euro 6.

tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_3

Nowym Czytelnikom przypomnę, że Phoenix w żadnym wypadku nie jest DAF-em CF z innym znaczkiem. Owszem, mamy tutaj holenderską kabinę oraz silnik, lecz podwozie i terenowy napęd tego pojazdu pozostają projektem Tatry. Co więcej, produkcja tych pojazdów odbywa się w Czechach, natomiast fabryczne konfiguracje przewidują nawet układ typu 10×10. Nadal mamy tutaj więc do czynienia z prawdziwymi specjalistami od jazdy w terenie, a nawet pozostawiono charakterystycznie pochylone koła.

Widoczny na zdjęciach egzemplarz oczywiście nie będzie stronił od bezdroży Jest to bowiem ciągnik siodłowy z napędem 4×4, skonfigurowany z myślą o pracy także poza utartymi drogami. Samochód będzie na co dzień służył holenderskiej firmie Wouters Betontransporten, ciągnąc za sobą naczepę z betonomieszarką. Napęd zapewni przy tym jeden ze słabszych silników w gamie, a więc 440-konny wariant motoru Paccar MX-11, a do tego dojdzie zautomatyzowana skrzynia biegów marki ZF.

Zdjęcia opisywanego pojazdu opublikowała firma Truckland, będąca oficjalnym przedstawicielstwem Tatry na Holandię oraz Belgię. Jak łatwo się domyślać, posiadanie takiego przedstawicielstwa, a także rosnącą popularność na terenie Beneluksu, Tatra w dużej mierze zawdzięcza kooperacji z DAF-em. Co natomiast z rozpropagowaniem modelu Phoenix w Polsce? O tym porozmawiamy już wkrótce, jako że w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej wybiorę do siedziby Tatry, a nawet i do fabryki. Będą fajne zdjęcia i pewnie nie zabraknie ciekawostek… 😉

tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_1 tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_5 tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_4 tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_6 tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_2 tatra_phoenix_ciagnik_space_cab_7