Ciągnik siodłowy przerobiony na „solówkę” w komunikacie WITD i na holenderskich pogrzebach

Czy ciągnik siodłowy można obciążyć ładunkiem lub po prostu zabudową? Jak pokazuje ostatni komunikat WITD w Poznaniu, niestety nie, gdyż tego typu zabieg wymaga wcześniejszej zmiany przeznaczenia pojazdu. Oto bowiem „krokodyle” zatrzymali do kontroli rodzynka w postaci Scanii Torpedo służącej za pługo-piaskarkę, według przepisów robiąc to niestety nielegalnie, gdyż w dowodzie rejestracyjnym ciągnika siodłowego próżno przecież szukać ładowności. Oczywiście abstrahując od tych przepisów można stwierdzić, że nie było to wykroczenie w żaden sposób niebezpieczne i rażące, wszak 5-tonowa zabudowa to dla takiego pojazdu naprawdę niewiele. Inna natomiast sprawa, że ciężarówką kierowała osoba z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów – za to mandat był jak najbardziej słuszny. Zapraszam do lektury komunikatu, a także zapoznania się z małą ciekawostką, którą znajdziecie na samym dole tekstu:

scania_torpedo_witd_poznan_plug_piaskarka_1 scania_torpedo_witd_poznan_plug_piaskarka_2

22 stycznia inspektorzy WITD w Poznaniu prowadzili działania kontrolne na terenie miejscowości Szamotuły. Patrol ITD doprowadził do punktu kontrolnego ciągnik samochodowy wykonujący zadania pługo-piaskarki na terenie miasta. Po przeprowadzeniu kontroli okazało się, że zamontowanie piaskarki oraz pługa odbyło się bez dokonania zmian przeznaczenia i rodzaju pojazdu.

W dowodzie rejestracyjnym kontrolowanego pojazdu brak było wpisów o dopuszczalnej ładowności pojazdu oraz przeznaczeniu pojazdu oraz dopuszczalnej ładowności. Tymczasem po zważeniu pojazdu okazało się, że jego rzeczywista masa całkowita wynosi 12,9 tony przy 7,7 tony masy własnej.

Ponadto okazało się iż kierowca, który wykonywał akcję posypywania i odśnieżania dróg nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów silnikowych mając wydany sądowy zakaz prowadzenia pojazdów!

W rezultacie kontroli został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. Kierowca został ukarany 2 mandatami karnymi na łączną kwotę 600 zł.

W związku z art. 244 kodeksu karnego czyli niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu sprawa została przekazana Policji.


Stali Czytelnicy 40ton.net mogą pamiętać ten pojazd z Facebooka, gdzie prezentowałem go 1 listopada. Oto Scania T114 340, która również ewoluowała z ciągnika siodłowego na specjalistyczną „solówkę”. Auto wykorzystywane jest jako samochód pogrzebowy przez holenderską firmę Uitvaarttruck, oferującą wyjątkowe ceremonie dla przede wszystkim byłych kierowców oraz pasjonatów ciężkiej motoryzacji. Na siodle zamontowano tutaj nietypową, a jednocześnie całkiem estetyczną zabudowę do przewożenia trumny, a oprócz tego na karoserii pojawiły się obowiązkowe elementy wyposażenia holenderskiego pojazdu pogrzebowego, w tym czarne flagi na narożnika nadające mu status pojazdu częściowo uprzywilejowanego. Co ciekawe, klientów na usługi realizowane czarną Scanią okazuje się nie brakować.

scania_torpedo_holandia_woz_pogrzebowy_2 scania_torpedo_holandia_woz_pogrzebowy_1
Zdjęcia: WITD Poznań, Uitvaarttruck (www.uitvaarttruck.nl)