Ciągnik 6×2 z niskim siodłem, napędem V8 i solarami na dachu – pierwszy taki w Polsce

Silnik typu V8 oraz trzyosiowe podwozie to bardzo częste połączenie. Niekoniecznie jednak w takiej postaci, jak zrobiła to firma GPW Transport z Żyrzyna pod Puławami. Jej Scania 580S ma bowiem układ, który rzadko zdarza się w całej Europie.

O wydaniu tego ciągnika na początku lutego informował dealer marki Scania z Lublina. Podano wówczas, że to pierwsza w kraju Scania serii S V8, która wyjeżdża na drogi w takiej właśnie konfiguracji. Jej podwozie otrzymało aż trzy osie, w tym dodatkową, skrętną oś pchaną. Jednocześnie siodło udało się obniżyć do poziomu 99 centymetrów, niczym w ciągnikach pracujących z naczepami typu mega. A do tego doszedł 580-konny silnik o pojemności 16 litrów, a także największa możliwa kabina.

Zdjęcie ze zbiorów Truck-Spotters.eu:

Jakby ciekawostek było mało, GPW Transport doposażyło swój nowy nabytek w panele fotowoltaiczne, zamontowane na dachowym spojlerze. Powinny one zapewnić stały dopływ prądu w czasie dziennych postojów, sprzyjając korzystaniu z klimatyzacji. O dziwo, pomimo tak nietypowego i ciasno zabudowanego podwozia, udało się też znaleźć miejsce na międzyosiowe spojlery.

A do czego tak skonfigurowana ciężarówka może być wykorzystywana? Lubelski przewoźnik zamówił ją z myślą o transporcie ponadgabarytowym. Trzyosiowe podwozie pozwala tworzyć ponadnormatywnie ciężkie zestawy, pracując z rozciąganą naczepą marki Nooteboom. Niski poziom siodła pozwala zaś przewozić wysokie ładunki bez przekraczania normatywnych wymiarów. Oto przykładowe zdjęcie, opublikowane na Facebooku przewoźnika. Prezentuje ono 34-metrowy zestaw, ważący 60 ton: