OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 31 Marzec, 2019

Chiny stały się drugim największym rynkiem dla pickupów – skorzystają z tego także producenci ciężarówek

Są na świecie miejsca, których motoryzacja nieodłącznie kojarzy się z pickupami. Jeśli jednak spojrzymy na światowe statystyki sprzedaży tych pojazdów, miejsce drugie będzie ogromnym zaskoczeniem. Mowa tutaj bowiem o Chinach, które właśnie zdołały wyprzedzić pod tym względem Kanadę.

Stany Zjednoczone oraz Kanada przez lata tworzyły światową czołówkę pod względem sprzedaży półciężarówek. W ostatnim czasie chiński popyt na pickupy wzrósł jednak tak bardzo, że zdołał przerosnąć sprzedaż w Kanadzie. Tym samym Chińczycy znaleźli się więc na drugim miejscu światowego rankingu. Co więcej, ich rynek pickupów odnotował ten wzrost pomimo faktu, że ogólna sprzedaż samochodów w całym kraju wyraźnie spadła.

W minionym roku Chińczycy kupili 452 tys. pickupów. Większą sprzedaż odnotowuje się już tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek obejmuje ogromną ilość 3 milionów egzemplarzy rocznie. Trzeba jednak podkreślić, że pozycja pickupów w obu tych krajach nadal jest kompletnie inna. W Chinach stanowią one 2 proc. całego motoryzacyjnego rynku, natomiast w Ameryce obejmują go w aż 16 procentach.

Dlaczego natomiast Chińczycy nagle zaczęli kupować pickupy? W ciągu ostatnich dwóch lat chiński rząd poluzował przepisy dotyczące półciężarówek, zezwalając im na wjazd do największych aglomeracji. Tym samym po pickupy zaczęły się także te osoby, które dotychczas nie mogły z takich samochodów korzystać.

Na zdjęciach możecie zobaczyć chińskie pickupy dwóch marek, które wielokrotnie opisywałem w kwestii pełnowymiarowych samochodów ciężarowych. Są to Foton Tunland oraz Dongfeng Rich. Ten drugi sprzedawany jest także jako Peugeot Pickup, choć wyłącznie na rynkach afrykańskich.