Chińskie C&C U480, na irańskich rejestracjach, w Hamburgu – cóż to za samochód i jak trafił do Europy?

Powyższe zdjęcie zostało opublikowane na Facebooku Marco’s Truckpictures and models.

O chińskich ciężarówkach, na rejestracjach z Iranu przyjeżdżających do Unii Europejskiej, już kiedyś pisałem, na przykładzie Dongfengów, w Iranie znanych jako Saipa Diesel T375 (zapraszam TUTAJ). O ile jednak Dongfengi są samochodami, o których ktoś mógł już w Europie słyszeć, prezentowano je swego czasu w Hanowerze, a do jest to marka wykupiona przez Volvo Trucks, to taka maszyna, jak C&C U480, jest już kompletną egzotyką. A właśnie taki pojazd pojawił się ostatnio w porcie w Hamburgu, również na irańskich rejestracjach.

C&C to marka należąca chińskiego koncernu CIMC, czyli tej samej firmy, która rozkręca właśnie montaż naczep w Polsce, zaś kilka lat temu próbowała wystartować z fabryką w Niemczech (zapraszam TUTAJ). Jeśli zaś chodzi o samochody ciężarowe, sprzedawane właśnie pod marką C&C, to mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo nowoczesną serią U, obejmującą zarówno ciągniki siodłowe, jak i rozmaite podwozia. Model widoczny powyżej to najprawdopodobniej U480, czyli dwuosiowy ciągnik siodłowy z chińskim silnikiem marki Yuchai, o pojemności 12 litrów i mocy 480 KM. Pojazd ten spełnia normę emisji spalin Euro 4, zgodny jest z europejskimi normami przewozów ADR, zaś do Iranu mógł trafić w dużej partii pojazdów odebranej w 2014 roku. Wówczas to C&C przekazało Irańczykom aż 100 egzemplarzy tego typu ciągników siodłowych, skonfigurowanych właśnie z myślą o transporcie długodystansowym, także do Unii Europejskiej. Ponadto warto zaznaczyć, że samochody z serii U trafiają także do Korei Południowej, a przy tym są też oczywiście popularnym widokiem w samych Chinach.

A co ciekawego zobaczymy tutaj w kabinie? Osoby jeżdżące MAN-ami od razu zauważą znajomy układ deski rozdzielczej, zaś kierowcy starszych DAF-ów zwrócą uwagę na drążek zmiany biegów. Ten ostatni nie jest oczywiście przypadkiem, jako że skrzynie biegów dostarcza tutaj firma ZF. A do tego mamy płaski tunel silnika, dwa łóżka oraz stosunkowo dużo wolnej przestrzeni. Możecie to zobaczyć poniżej:

c&c_ciezarowka_kabina_iran_chiny_1 c&c_ciezarowka_kabina_iran_chiny_2