Chiński pickup Great Wall Steed debiutuje na polskim rynku, oferując 2-litrowego diesla o mocy 139 KM

zx_grand_tiger

Chiński pickup na polskim rynku – coś takiego już znamy. Bodajże w 2010 roku firma Ursus postanowiła wprowadzić do sprzedaży samochód o nazwie ZX Grand Tiger, będący właśnie półciężarówką rodem z Dalekiego Wschodu (zdjęcie powyżej). Co więcej, Grand Tiger miał być nawet montowany w Polsce, konkretnie w Lublinie, co oczywiście miało ułatwić mu karierę na polskim rynku. Problem jednak w tym, że nikt nie chciał takich egzotycznych samochodów kupować i to nawet w sytuacji, gdy nasz kraj przeżywał wieli boom na odliczanie od pickupów podatku VAT. Ani silnik marki Hyundai, ani nawet bardzo niskie ceny nie przekonały klientów, w związku z czym ZX Grand Tiger szybko odszedł w niepamięć.

great_wall_steed_2

Teraz jednak Chińczycy znowu uderzają na polski rynek pickupów, wraz z marką Great Wall. Producent, którego nazwę można przetłumaczyć jako „Wielki Mur”, chce sprzedawać w naszym kraju samochody (pseudo)terenowe oraz półciężarówki, w obu przypadkach produkowane w Bułgarii. Są to maszyny zgodne ze wszelkimi europejskimi normami, a do tego można je oglądać także w rajdzie Dakar, co jest oczywiście pewnym świadectwem jakości. Oficjalnym importerem tych pojazdów na nasz rynek ma być firma Ecce Baltica Motors z Ożarowa Mazowieckiego, a w salonach będzie można oglądać dwa modele – Great Wall H6 oraz Great Wall Steed.

Drugi z tych pojazdów to właśnie typowy pickup w europejskim rozmiarze, wyposażony w podwójną kabinę i napęd 4×4 z reduktorem. Auto ma konkurować z takimi modelami jak Isuzu D-Max, czy Volkswagen Amarok, oddając do dyspozycji 2,4-litrowy silnik benzynowy o mocy 122 KM lub 2-litrowego diesla generującego 139 KM. Co ciekawe, pierwszy z tych silników będzie konstrukcją marki Mitsubishi, oferowaną przez Japończyków na pozaeuropejskich rynkach, a co jeszcze ciekawsze, cena tego samochodu również będzie godna produktów z Japonii. Great Wall Steeds z dieslem ma kosztować około 100 tys. złotych, czyli dokładnie tyle, co bardziej renomowana konkurencja, natomiast model benzynowy będzie jeszcze odrobinę droższy. To natomiast oznacza, że handlowcy z Ożarowa Mazowieckiego nie będą mieli łatwego zadania.

Pewnie wielu z Was pomyślało sobie teraz a gdzie będzie można to naprawić? Polski importer chińskich pickupów odda do dyspozycji 3 lata gwarancji mechanicznej z limitem przebiegu 100 tys. km, z której jeszcze przed końcem roku będzie można skorzystać w co najmniej 7 punktach dilerskich. No to zabieram się za pisanie maila do Ecce Baltica Motors z propozycją testu… 😉

great_wall_steed_1 great_wall_steed_3