transfactor3665
Opublikowane 31 Sierpień, 2017

Chiński ciągnik siodłowy pod gabarytem, spotkany w Kazachstanie – ta ciężarówka to FAW J6P

faw_gabaryt_kazachstan

W takich krajach jak Rosja, Kazachstan, czy Azerbejdżan, chińskie samochody ciężarowe nikogo już nie dziwią. Kiedy jednak w grę w chodzi transport ponadnormatywny, o dużych tonażach, przewoźnicy nadal lubią trzymać się bardziej sprawdzonego, zachodniego sprzętu. Dlatego ciekawostką może być powyższe zdjęcie, wykonane przez Czytelnika Tomasza.

Ten ponadnormatywny zestaw miał kazachskie tablice rejestracyjne i właśnie w Kazachstanie został sfotografowany. Kto jest jednak producentem tego ciągnika? Trzyosiowa ciężarówka okazuje się być produktem marki FAW, pochodzącej z Chin i mającej silne korzenie w byłym ZSRR. FAW przez lata wytwarzał bowiem kopie ciężarówek marki Ził oraz Zis, całą swoją historię zaczynając właśnie od kopii Zisa 150. Dzisiaj natomiast FAW jest jednym z największych producentów samochodów w Chinach. Firma ma własną ofertę aut osobowych i dostawczych, a do tego oficjalnie współpracuje z firmami europejskimi, montując ich produkty na potrzeby chińskiego rynku.

Poniżej: wnętrze modelu J6P

faw_j6p_wnetrze

Wróćmy jednak do ciągnika z Kazachstanu. Samochód ten to FAW J6, czyli jedna z pierwszych chińskich ciężarówek, które jakoś tam w miarę wyglądały. J6P jest bowiem produkowany już od 10 lat, a w 2008 roku był nawet prezentowany na niemieckich targach IAA w Hanowerze. Co natomiast znajdziemy tutaj pod kabiną? FAW montuje tam silniki własnej produkcji, mające 11 litrów pojemności. Ich moc wynosi od 340 do 450 KM, najwyższa spełniana norma emisji spalin to Euro 4, a do tego dochodzi manualna skrzynia biegów. Sądząc po oznaczeniu na boku kabiny, ten konkretny egzemplarz był 420-konny.

Dodam jeszcze, że model J6P ma już gotowego następcę, znanego pod symbolem J7. Ciężarówka ta była już przeze mnie opisywana, i to z bardzo ciekawego powodu. J7 ma być bowiem pierwszym tak dużym pojazdem z Chin, który zostanie wyposażony w autopilota. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

kazachstan_faw_gabaryt_2

 

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Tolu8 napisał(a):

  Czy czytelnik Tomasz jeździ w trasy do Kazachstanu? Znacie może jakieś polskie firmy które puszczają Polaków w tamte okolice? Nawet w podwójną obsadę. Chodzi mi o aktualne wiadomości.

 2. kamil napisał(a):

  mojego kumpla ojciec tez tam jezdzi, firma znajduje sie kolo lublina ale nie pamietam niestety jak sie nazywa

 3. miro napisał(a):

  podejrzewam że HOLLEX nazywa się ta firma koło Lublina

 4. Zaąc Poziomka napisał(a):

  Ksmiński Z Grodziska Maz
  Miro Trans z Sieradza
  Jędrzejczyk z Wyszkowa
  Zbychotrans z Wąsewa k/Ostrowi Mazowiekiej

 5. Zając Poziomka napisał(a):

  Kamiński z Grodziska Maz

Odpowiedz