Chińska naczepa, lecz montowana w Polsce – CIMC pokazał się na targach, a nawet zdobył tam nagrodę

cimc_naczepa_montowana_w_polsce_1

W nawiązaniu do tekstu:

Chińskie naczepy CIMC miano produkować w Niemczech, ale właśnie otwarto fabrykę w Polsce

Pod koniec 2015 roku pojawiły się informacje o otwarciu w Gdyni nowej montowni naczep. Miał to być obiekt należący do chińskiej firmy CIMC Vehicles, będące największym producentem naczep na świecie, a przy tym mającej już za sobą jedną nieudaną próbę zaistnienia na europejskim rynku. Następnie, przez kolejne kilkanaście miesięcy, o pojazdach marki CIMC niemalże w ogóle się nie słyszało. Aż do ubiegłego tygodnia, kiedy CIMC pojawił się na Międzynarodowych Targach Transport-Spedycja-Logistyka w Warszawie.

Chiński gigant zaprezentował na imprezie naczepę kurtynową o oznaczeniu CIMC CS-U 2,680, będącą jego flagowym produktem. Zachwalano tutaj, że pojazdy ma aż 98 proc. spawów wykonywanych przez automaty i roboty, dysponuje 10-letnią gwarancją perforacyjną i zabezpieczany jest przez zanurzeniową kataforezę elektrolityczną. Co jednak jest tutaj najciekawsze, to proces produkcji, w którym Polska odgrywa istotną rolę. Oficjalne przedstawicielstwo firmy opisało to następującymi słowami:

Stal, czyli rama, przednia ściana i tylne drzwi pojazdu, przygotowywana jest w największym zakładzie CIMC Vehicles w prowincji Shenzhen, w południowej części Chin. Następnie, po poddaniu procesowi KTL oraz malowaniu proszkowemu, w kontenerach trafia ona do portu w polskiej Gdyni. Następnie transportowana jest do montowni CIMC Trailer Poland Sp.z o.o., położonej niecałe 8 km od nabrzeża, przy ul. Handlowej. Tam też producenci komponentów, takich jak osie SAF i BPW, układy pneumatyczne WABCO, czy elektryka HELLA, dostarczają swoje produkty. Plandeki zamawiane są u polskich podwykonawców według zapotrzebowania klientów i gotowe pojazdy trafiają do użytkowników końcowych.

Co jeszcze ciekawe, to fakt, że naczepa została na wspomnianych targach wyróżniona. Przyznano jej nagrodę za innowację, polegającą na dostosowaniu konstrukcji ramy do łatwych i niedrogich napraw po najechaniu na tył. Ma to oczywiście związek z rosnącą ilością tego typu wypadków na europejskich drogach.

cof