OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 6 Październik, 2018

Chińska kopia Sprintera powstanie w Brześciu – za polską granicą będzie produkowany JAC Sunray

Ledwie siedem kilometrów od naszej granicy rozpocznie się produkcja chińskiej kopi Mercedesa Sprintera. Samochód ten będzie wytwarzany przez białoruską firmę MAZ, na terenie zakładu produkcyjnego w Brześciu.

By wprowadzić ten pojazd do produkcji, MAZ nawiązał współpracę z chińską firmą JAC. Dostarczyła mu ona auto o nazwie JAC Sunray, szerzej opisywane przeze mnie w tym artykule. MAZ ma teraz wytwarzać ten samochód we własnym zakresie, od listopada wprowadzając go na białoruski rynek.

W ofercie będą dwa zasadnicze warianty – MAZ 365022 jako auto do przewozu towarów oraz MAZ 281040 jako pasażerski minibus. DMC wyniesie 3,5 lub 4 tony, a do tego dojdzie całkowicie chiński napęd. Zarówno silnik, jak i skrzynia biegów będą pochodziły bezpośredni od firmy JAC. Auto będzie zgodne z normami emisji spalin Euro 5, a 2,7-litrowy turbodiesel wygeneruje 149 KM.

MAZ zapowiada też, że Chińczycy dostarczą mu cały zestaw dodatkowego wyposażenia. Dzięki niemu dostawcze auto będzie miało wbudowaną nawigację satelitarną, klimatyzację, czujniki parkowania, czy też poduszki powietrzne.

Co jednak jest w tym wszystkim najciekawsze, to nadwozie. Nowy MAZ oraz JAC Sunray pod wieloma względami przypominają Mercedesa Sprintera z lat 2006-2013. Co więcej, gdy zajrzymy do wnętrza, zobaczymy kilka dosłownie skopiowanych elementów. Mowa chociażby o boczkach drzwiowych, czy o kierownicy.

Rodzi się więc pytanie, czy Białorusini nie będą mieli z tego tytułu problemów? I w jaki sposób wytłumaczą to swoim klientom? Na łamach białoruskiego serwisu “Abw.by” można już znaleźć takie tłumaczenie, bazujące na stwierdzeniach samej firmy JAC. Można w nim przeczytać, że JAC Sunray miał podbić europejski rynek i chciano dopisać go do tutejszych gustów. Sprintera uznano przy tym za wyznacznik europejskich trendów i dlatego chińscy projektanci “nieco” się na nim wzorowali.

Wnętrze JAC-a Sunray:

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Zenek napisał(a):

  trentow=trendów?

 2. bguyi napisał(a):

  Białoruś potrafi robić swoje samochody. U nas też mieliśmy dobre konstrukcje (Star 266, Jelcz 315, Tarpan, 125p, Lublin, Honker, FSO Sella) ale ✡niektórym✡ nie podobało się, że polak potrafi i dla zabawy zniszczyli cały nasz przemysł motoryzacyjny. Gdyby PRL nie upadł to teraz moglibyśmy być drugą Koreą Południową a w UE zamiast KIAmi ludzie jeździliby Polskimi Fiatami.

  • albi napisał(a):

   taa… zajebiste były te samochody, prawda jest taka ze na początku lat 90-tych to był skansen. Rosjanie produkowali Samare Czesi Faworitkę a my co Poloneza? z tego grona to jedynie Honker był w miarę świeży i miał potencjał konkurowania z Defenderem.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.