Chińska ciężarówka wzorowana na amerykańskim ciągniku siodłowym – JAC V7 z naprawdę sporą sypialnią

Przez lata Chińczycy robili wszystko, by jak najlepiej naśladować europejskich producentów samochodów. Teraz natomiast mamy zupełną nowość, mianowicie chiński ciągnik siodłowy wzorowany na pojeździe amerykańskim.

Samochód ten właśnie został zaprezentowany i nazywa się JAC V7. Co w przypadku Chin może zaskakiwać, jest to pojazd o typowo amerykańskim układzie, z napędem 6×4, sporą kabiną sypialną, wysuniętym przodem oraz dodatkowymi lusterkami na błotnikach. Wypisz wymaluj pojazd amerykański.

Jeśli natomiast ktoś kojarzy obecną ofertę ciągników z USA, od razu dostrzeże znajome elementy. Ogólny zarys oraz kilka designerskich rozwiązań są bowiem identyczne, jak w ciągnikach International LT Series w wersjach z krótszą, 56-calową (140 cm) kabiną sypialną. Tylko to sobie porównajcie – oto JAC V7 oraz International LT Series:

Po co jednak Chińczykom taka oferta? Trzeba tutaj pamiętać, że ciężarówki z Kraju Środka masowo trafiają na eksport i spotyka się je dzisiaj na całym świecie. JAC V7 może więc świetnie odnaleźć się w krajach, które szeroko stosują pojazdy amerykańskie. Może to być na przykład Wietnam, Filipiny lub państwa Ameryki Środkowej. Chiński pojazd będzie tam bardzo tanią alternatywą dla używanych pojazdów z USA i wielu przewoźników na pewno się na to skusi.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że International LT Series to ciężarówka amerykańska, lecz zbudowana przy współpracy z koncernem Volkswagen, w tym zwłaszcza z MAN-em. Nie bez powodu zresztą International LT był w ubiegłym roku promowany w Europie, na targach w Hanowerze. Stał on tam w volkswagenowskiej hali, między wystawami MAN-a oraz Scanii. Więcej na temat modelu LT Series oraz jego niemieckiego silnika przeczytacie tutaj.

Jeśli zaś chodzi o samą firmę JAC, to naprawdę słynie ona ze swojego kopiowania. Producent ten ma już na swoim koncie atrapy chłodnicy skopiowane ze Scanii. Firma opracowała też auto dostawcze, które w wielu miejscach wygląda po prostu jak kopia Sprintera. Od 2017 roku wytwarza też ciężarówkę JAC K7, do złudzenia przypominającą Actrosa. Więcej na ten temat przeczytacie zaś tutaj.