Chińczycy wpompują 16,3 miliarda dolarów w trasę do Europy, czyli „Nowy Jedwabny Szlak”

mapa_nowy_jedwabny_szlak_chiny_europa

Agencja informacyjna Bloomberg poinformowała, że Chińczycy zabierają się do odnawiania drogi lądowej do Europy. Słynny „Jedwabny Szlak” wiodący przez Bliski Wschód ma zostać wskrzeszony za około 16,3 miliarda dolarów. Właśnie tyle ma bowiem liczyć nowy fundusz, który Państwo Środka wpompuje w ożywienie historycznej trasy handlowej.

Cały projekt nazywa się „Nowy Jedwabny Szlak” i obejmuje zarówno trasy lądowe, przez m.in. Kazachstan, Gruzję i Turcję, jak i drogi morskie biegnące do Morza Śródziemnego. Chiny chcą w ów projekt zainwestować, gdyż bezsprzecznie pomoże on we wzmocnieniu potęgi gospodarczej Państwa Środka na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Co więcej, Chińczycy chcą pozyskać licznych partnerów zagranicznych w postaci krajów, które leżą na trasie „Nowego Jedwabnego Szlaku”. Stosowną propozycję otrzymał już Kazachstan. Lądowa część trasy ma być złożona zarówno z dróg dla ciężarówek, jak i linii kolejowej.

Mówi się, że nowa trasa do Europy może zacząć funkcjonować już za dwa lata.

Jako ciekawostkę jeszcze dodam, że na tegoroczne prima aprilis Scania zrobiła sobie żart właśnie z transportu na Bliski Wschód. Była w nim mowa o super szybkich przejazdach Scaniami serii P, w których jechałoby aż sześciu zmieniających się bez przerwy kierowców. Więcej na ten temat TUTAJ.

Mapa: Xinhua