OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 5 Listopad, 2014

Chińczycy wpompują 16,3 miliarda dolarów w trasę do Europy, czyli “Nowy Jedwabny Szlak”

mapa_nowy_jedwabny_szlak_chiny_europa

Agencja informacyjna Bloomberg poinformowała, że Chińczycy zabierają się do odnawiania drogi lądowej do Europy. Słynny “Jedwabny Szlak” wiodący przez Bliski Wschód ma zostać wskrzeszony za około 16,3 miliarda dolarów. Właśnie tyle ma bowiem liczyć nowy fundusz, który Państwo Środka wpompuje w ożywienie historycznej trasy handlowej.

Cały projekt nazywa się “Nowy Jedwabny Szlak” i obejmuje zarówno trasy lądowe, przez m.in. Kazachstan, Gruzję i Turcję, jak i drogi morskie biegnące do Morza Śródziemnego. Chiny chcą w ów projekt zainwestować, gdyż bezsprzecznie pomoże on we wzmocnieniu potęgi gospodarczej Państwa Środka na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Co więcej, Chińczycy chcą pozyskać licznych partnerów zagranicznych w postaci krajów, które leżą na trasie “Nowego Jedwabnego Szlaku”. Stosowną propozycję otrzymał już Kazachstan. Lądowa część trasy ma być złożona zarówno z dróg dla ciężarówek, jak i linii kolejowej.

Mówi się, że nowa trasa do Europy może zacząć funkcjonować już za dwa lata.

Jako ciekawostkę jeszcze dodam, że na tegoroczne prima aprilis Scania zrobiła sobie żart właśnie z transportu na Bliski Wschód. Była w nim mowa o super szybkich przejazdach Scaniami serii P, w których jechałoby aż sześciu zmieniających się bez przerwy kierowców. Więcej na ten temat TUTAJ.

Mapa: Xinhua

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. OssTo napisał(a):

  Jesli trasa miala by isc przez Iran i polnoc Iraku to kto sie zgodzi te drogi tam budowa? O ile z Iranem problemow poza czysto praktycznymi(ciagle embarga) nie bylo by, to w Iraku ze wzgledu na ISIS to samobojstwem bylo by uczestniczyc tam w budowie tej trasy…

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Kluczem do sukcesu ma być tutaj przeprawa promowa przez Morze Kaspijskie z Azerbejdżanu do Turkmenistanu. W ten sposób ominie się Iran.

  • Bob napisał(a):

   Nie taki wilk straszny jak go malują. To tak jak mity o Rosji czy Białorusi. Kierowcy zarzekają się, że nigdy nie będą tam jeździć jednak jak już się przejadą to okazuje się, że ich światopoglądy wywraca się do góry nogami i nie mają ochoty już jeździć na zachód.

 2. Jarek napisał(a):

  Dla osób,które interesują się transportem interkontynentalnym,wartym wspomnienia faktem,jest udział w konwoju do Chin polskiej firmy Direx z Sulejówka. Wyprawa ta była opisywana na łamach “Polskiego Trakera”,bodajże w 2004 roku.

 3. aga napisał(a):

  Co Ci dają do czytania! Anglicy i Niemcy nie mają do rozumów nas . Jeżdżą tam i handlują. Normalny kraj. Zresztą – niedawno była tam reprezentacja aktorów w piłce kopanej. Panowie Mroczkowie zostali mile zaskozceni przyjaźnią.

 4. Przewoźnik napisał(a):

  Damy stawki ! Nowe chińskie ciągniki ! Będziecie jeździć ! Jak wam wyskoczy 5 z przodu będziecie zzzap—-łac , i pytać się o frachty

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.