OFERTY PRACYKONTAKT
Opublikowane 11 Październik, 2018

Chińczycy ruszają z produkcją ciągników siodłowych bez żadnego miejsca dla kierowcy

Zdaniem chińskiej firmy Xijing, to pierwsza taka ciężarówka na świecie. Pod nazwą Qomolo kryje się bowiem ciągnik siodłowy bez jakiegokolwiek miejsca dla kierowcy, mający elektryczny napęd i zaawansowanego autopilota.

Nie jest to żaden prototyp, lecz pojazd w pełni gotowy do produkcji. Chińczycy zaczną wytwarzać go już w czerwcu 2019 roku, wprowadzając do oficjalnej sprzedaży. Początkowo będzie to oferta dla firm, które dysponują prywatnymi drogami. Qomolo ma więc pracować w portach, parkach logistycznych, kopalniach, czy też na terenie dużych stref ekonomicznych. W przyszłości zaś, jeśli pozwoli na to rozwój technologii oraz zmiany prawne, Qomolo może trafić także do transportu długodystansowego.

Przewidywane zastosowania:

Prace nad Qomolo trwały przez ostatnie trzy lata. Stworzono przy tym ciężarówkę, która przypomina typowy ciągnik, ale nie oferuje żadnego miejsca dla kierowcy. Zamiast tego w górnej partii “kabiny” znajdziemy wyświetlacz prezentujący parametry pracy pojazdu. Ponadto nadwozie kryje mnóstwo elektryki oraz elektroniki, umożliwiającej mu poruszanie się po drogach.

Qomolo ma być przystosowany do transportu ładunków o masie do 80 ton. Napęd ma szczególnie dobrze radzić sobie z niskimi, typowo terminalowymi prędkościami. Niemniej możliwe będzie też rozpędzenie się do 90 km/h, czy ruszenie pod górkę o 15 proc. pochylenia. Maksymalny moment obrotowy, dostępny już na starcie, ma przy tym wynosić 1500 Nm. Zasięg to zaś od 65 do 300 kilometrów, w zależności od zamówionego przez nas zestawu baterii. Proces ładowania pochłonie do 2 godzin.

Jeśli chodzi o autopilota, to ma on bazować na całym zestawie radarów. Ocenią one otoczenie pojazdu z dokładnością co do milimetrów, zasięg ich “widzenia” będzie wynosił 150 metrów, a układ kierowniczy pracuje z dokładnością co do pół stopnia.

Źródło poniższego zdjęcia:

Ten wpis ma 12 komentarzy

 1. Hrumol napisał(a):

  Dobrze, dobrze – ciężarówka bez kierowcy, ale dlaczego musiał ją projektować producent kuchennego sprzętu AGD?

 2. zzz napisał(a):

  jaka jest cena baterii ,oraz jaki jest koszt wyprodukowania i utylizacji zużytych baterii

 3. hugo napisał(a):

  Pożyjemy, zobaczymy… Póki co na drogi europejskie to długo, długo nie wyjedzie.

 4. gdr napisał(a):

  Wygląda bardziej jak toster. Nie dziwi mnie to. Chińczycy sa jakies 50 lat przed nami. Wymyślili wcześniej druk, proch, odwiedzili Ameryke przed Kolumbem i wiele innych. Tylko populistyczne programy BBC przedstawia ich w złym świetle.

 5. Rumcajs napisał(a):

  Ja pierdziele otwieram portal i oczy ze zdumienia przecieram !! Elerkryczny seryjny chiński ciągnik !! A przeciez jankesi ze swoją ;; tesla semi; mieli uderzyć jak tsunami jak fala uderzeniowa jak podmuch huraganu narobili tyle hałasu i rumoru ze mi się ręce trzęsły jak otwierałem portal a tu proszę Chińczycy cichutko i spokojnie wchodzą na rynek a amerykanska ;; semi tesla;; siadła cicho i spokojnie jak mucha !

 6. Joker napisał(a):

  No i co drajwery , czas pomyśleć o innej robocie, a biedne BAG, kogo będą się czepiać, no chyba że roboty maja tez jeździć wg tacho. Ciekawe czy będą zaprogramowane na ilość pasów i gum. A i straf,ów nie będzie, to remonty autostrad staną, i mniej zwężek i płynna jazda. No wszystko w dobra stronę idzie, ale czy dla wszystkich?

 7. PIOTR napisał(a):

  Koledzy w biznesie nikogo nie obchodzą BAG, Itd, czy Vosa czy kierowca, ciężarówki bez kierowcy są tańsze w utrzymaniu i tego nikt nie zmieni dawno temu też był zawód taki jak furman, Pamiętam jak otwierały granice jak celnicy trzesli portkami ile było gadki ze stracą pracę i co kogo to interesuje postęp technologiczny jest taki duży i nie do zatrzymania sam jak sobie pomyślę otym to mi się robi przykro człowiek kocha to co robi i niemoge sobie na ta chwile wyobrazić innego zawodu jak dla mnie,pozdrawiam

 8. Dawid napisał(a):

  Magnumka wiecznie żywa, ale teraz przynajmniej nikt nie będzie brudził rąk i ślinił dokumentów podczas wchodzenia do kabiny.

 9. Michal napisał(a):

  Nowa Magnumka

 10. dono napisał(a):

  Swiat sie konczy. Chinczyka w Chinach nie oplaca sie zatrudniac 😉

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.