Charakterystyczne samochody ciężarowe w Czarnogórze, czyli stare żelazo na wakacyjnych zdjęciach

Choć sytuacja za oknem jest raczej zimowa, my zostaniemy jeszcze na chwilę w letnich klimatach. Otrzymałem bowiem właśnie zdjęcia z wakacji od Jacka Nowackiego, właściciela DAF-a 55, którego opisywałem TUTAJ. Jacek wybrał się we wrześniu na wakacje do Czarnogóry, gdzie wygrzewał się na plaży i przy okazji fotografował co ciekawsze ciężarówki. Powstało w ten sposób kilka fotografii, które bezsprzecznie przypadną do gustu miłośnikom starego, spracowanego żelaza.

Na czarnogórskich drogach cały czas nie brakuje ciężarówek jugosłowiańskiej marki FAP, które swoim wyglądem przywodzą na myśl lata 50-te. I trudno się temu dziwić, bo właśnie na początku lat 50-tych rozpoczęto ich produkcję, korzystając z licencji bardzo wówczas cenionej, szwajcarskiej marki Sauer. O firmie FAP już zresztą kiedyś pisałem, wspominając, że wytwarza ona nowe ciężarówki z kabinami z Mercedesa NG i silnikami z Mercedesa Axora – szczegóły TUTAJ. Na poniższym zdjęciu widać jeszcze jedną ciekawostkę – lżejszą Zastawę będącą licencyjną wersją Iveco Zeta/TurboZeta.

ciezarowki_czarnogora_04 ciezarowki_czarnogora_05

Jak to w biedniejszych częściach świata, Mercedesy i MAN-y cieszą się sporą popularnością. Można porównać sobie 1113 z 1850, można zobaczyć jak MAN typu torpedo gnije w towarzystwie kolegi marki Steyr, a także jak MAN-Volkswagen wygrzewa się w otoczeniu palm.

ciezarowki_czarnogora_01 ciezarowki_czarnogora_02 ciezarowki_czarnogora_09 ciezarowki_czarnogora_10 ciezarowki_czarnogora_06

Sporo jest w Czarnogórze także ciężarówek marki TAM, pochodzących ze słoweńskiego dzisiaj Mariboru. Poniżej przykłady modelu TAM 75, czyli konstrukcji z najlżejszej klasy wagowej.

ciezarowki_czarnogora_03 ciezarowki_czarnogora_11 ciezarowki_czarnogora_08

Ten lekko nie miał…

ciezarowki_czarnogora_13

A ten miał jeszcze ciężej. Kolejny przykład na to, że stare Iveco Daily to nie jest samochód, to jest stan umysłu.

ciezarowki_czarnogora_12

Dzięki Jacek za zdjęcia!