Celnicy zatrzymali ciężarówkę pełną podróbek – litewski MAN wiózł 16 tys. podrobionych par butów

Funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska przechwycili transport ponad 16 tysięcy par butów sportowych nielegalnie oznaczonych znakami znanej, sportowy marek. To pierwszy w tym roku przypadek zatrzymania przez celników z białostockiej izby celnej tak dużego transportu podróbek.

W pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku do kontroli zatrzymano litewską ciężarówkę z naczepą. Z dokumentów przedstawionych przez 25-letniego kierowcę wynikało, że wiezie on z Łotwy do Portugalii transport obuwia sportowego. Po prześwietleniu ciężarówki urządzeniem rentgenowskim, funkcjonariusze postanowili dokładnie skontrolować zawartość naczepy. Podczas rewizji okazało się, że przewożone w kartonach buty oznaczone są znakami towarowymi znanej marki, lecz jakość wykonania oraz ich wygląd wskazywały raczej na podróbki.

Służba Celna zarekwirowała podejrzany towar informując jednocześnie o zatrzymaniu przedstawiciela firmy sportowej, właściciela praw do znaku. Ten natomiast potwierdził, że przejęte w Budzisku buty są podróbkami, dodając, że cena pojedynczej, oryginalnej pary butów tego producenta waha się między 200 a 400 złotych. W sprawie zostało więc wszczęte dochodzenie, a osobom, które zajmują się obrotem wyrobami bezprawnie oznaczonymi zarejestrowanymi znakami towarowymi grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

źródło: Służba Celna