CB radio w Niemczech po 30.06 – zakaz trzymania mikrofonu przesunięty lub odwołany?

Od 30 czerwca bieżącego roku w Niemczech mają obowiązywać kontrowersyjne przepisy. Korzystanie z CB radia bez zestawu głośnomówiącego, a więc trzymając mikrofon w dłoni, ma stać się rzeczą zabronioną. Jest to argumentowane kwestiami bezpieczeństwa, trzymanie mikrofonu zrównując z trzymaniem telefonu.

Pojawiła się jednak szansa, że Niemcy w ostatniej chwili wycofają się z tych przepisów lub przynajmniej opóźnią ich wprowadzenie. W sprawę zaangażowały się już odpowiednie instytucje, dostrzegając brak pełnoprawnego zastępstwa dla obsługiwanych dłonią radiotelefonów. Zajmuje się tym między innymi organizacja BSK, odpowiedzialna za niemieckie kursy i uprawnienia dla pilotów transportów ponadnormatywnych.

O ogólnej sytuacji w sprawie, a także o konkretnych działaniach BSK, poinformował mnie Rafael Bor – pilot z niemieckimi uprawnieniami BF3, a jednocześnie autor bloga Raffael Piloci BF3. Otrzymał on od BSK informację o przygotowywanych wyjątkach, mających dotyczyć zwłaszcza transportu ponadnormatywnego. Do 30 czerwca 2021 roku pracownicy branży mieliby mieć specjalne zezwolenie na korzystanie z CB radia, po warunkiem jazdy w pojedynczej obsadzie. Ogólny projekt tego rozwiązania jest już gotowy, choć musi on jeszcze zostać zatwierdzony przez przedstawicieli wszystkich landów. Coś takiego powinno się wydarzyć przed 30 czerwca.

Powyżej: informacja BSK dla członków organizacji

Dla transportu ponadnormatywnego sprawa jest szczególnie istotna, więc zajmowanie się tą sprawą przez BSK nie powinno dziwić. Niemniej zmiana może objąć także inne formy przewozów. Wśród przedstawicieli niemieckich służb kontrolnych mają się bowiem pojawiać nieoficjalne opinie, że nowe przepisy ogólnie zostaną przesunięte lub zmienione. Sam za siebie mówi też fakt, że niemieckie media kompletnie w tej sprawie milczą, nie ma żadnych oficjalnych komunikatów i wszyscy najwyraźniej czekają na rozwój wypadków w nadchodzących dniach.

A jeśli jednak do takiej zmiany dojdzie? Wówczas trzeba pamiętać o jednej rzeczy – CB radio nadal będzie mogło znajdować się na pokładzie i nadal będzie mogło być włączone. Jedyną zabronioną rzeczą stanie się trzymanie mikrofonu w dłoni. Poza Niemcami z radiotelefonu będzie więc można normalnie korzystać, a i w samych Niemczech będzie istniał pewien sposób. To na przykład radiotelefony marki President, wyposażone w system VOX. W jego ramach mikrofon automatycznie rozpoznaje moment wypowiadania się przez kierowcę, uruchamiając wówczas nadawanie. Choć trzeba też przyznać, że jest to rozwiązanie dalekie od doskonałego.