Całkowicie przejezdna laweta do przewozu aut dostawczych – najnowsze dzieło firmy Trias

Holenderskie przedsiębiorstwo Trias zajmuje się produkcją naczep i zabudów na zamówienie. Prawdziwą specjalnością zakładu są konstrukcje służące do przewozu samochodów osobowych i ciężarówek, czego dowodzi najnowsze dzieło firmy – całkowicie przejezdna zabudowa na lekki autotransporter z przyczepą.

trias_przejezdna_laweta trias_przejezdna_laweta_2

Widoczna na zdjęciach konstrukcja powstała z myślą o transporcie dużych aut dostawczych, takich jak na przykład Ducato Maxi lub „blaszane” Iveco Daily. Załadowanie dwóch takich pojazdów na lawetę z przyczepą bywa trudne, dlatego też inżynierowie z Trias postanowili uczynić platformy ciężarówki i przyczepy całkowicie przejezdnymi. Co więcej, nie tylko tworzą one całkowicie płaską powierzchnię, lecz także praktycznie nie ma między nimi przerwy. Cały zestaw może skręcać jedynie dzięki dopasowaniu zaokrąglonego podestu ciężarówki do wklęsłej platformy przyczepy.

Przejezdna laweta zamówiona została w dwóch egzemplarzach na bazie dwuosiowego MAN-a TGL. Wraz z zabudową ciężarówka waży około 6 ton, natomiast przyczepa liczy sobie 4 480 kilogramów. Przyczepa stoi na niewielkich kołach w rozmiarze 265/55 19,5, dzięki czemu podest znajduje się na wysokości 92 cm, a odległość najazdu od ziemi to 28 cm. Dodatkową zaletą ma być także możliwość rozciągnięcia przyczepy o półtora metra.

zdjęcia: Trias