To był pierwszy taki wyłącznik tachografu w Polsce – urządzenie wpięto w gniazdo diagnostyczne

Jak twierdzą funkcjonariusze kieleckiego ITD, w ich ręce wpadł wyłącznik tachografu w nieznanej dotychczas formie. Po raz pierwszy w Polsce było to urządzenie wpinane bezpośrednio w gniazdo diagnostyczne pojazdu.

Nietypowe wyłącznik znajdował się na pokładzie DAF-a XF sprzed ostatniej modernizacji. Samochód ten zatrzymano do kontroli w miniony wtorek, na drodze krajowej nr 74 w Miedzianej Górze.

Komunikat WITD Kielce:

W dniu 19.02.2019 r. na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Miedziana Góra inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach prowadzili działania ukierunkowane na ujawnianie nieuprawnionych ingerencji w urządzenie rejestrujące (tachografy). Skontrolowano kilkanaście pojazdów.

Podczas kontroli inspektorzy wykorzystywali nowoczesne specjalistyczne zestawy diagnostyczne, w które zostali wyposażeni przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego w  styczniu 2019 roku.

W wyniku tych działań ujawniono po raz pierwszy w Polsce przypadek fałszowania zapisów tachografu poprzez ingerencję z wykorzystaniem złącza diagnostycznego pojazdu (gniazda OBD). Znaleziono urządzenie elektroniczne, które służyło do manipulowania wskazaniami tachografu.

Wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne. Inspektorzy zawiadomili także prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.