Był rok 1897, gdy pierwszy zawodowy kierowca został skazany za wypadek pod wpływem alkoholu

Tutaj znajdziecie skan artykułu z 1897 roku, opisującego zdarzenie.

Na zdjęciu: elektryczna taksówka z Londynu, koniec XIX wieku

Nowy tydzień postanowiłem rozpoczął od krótkiej porcji historii. Przyjrzymy się jej w nawiązaniu do wczorajszego artykułu, omawiającego wypadek z udziałem pijanego kierowcy „busa”.

Wypadki powodowane po alkoholu nie są oczywiście niczym nowym. Co jednak może zaskakiwać, to data pierwszego w historii aresztowania w związku z takim zdarzeniem. Miało to miejsce aż 121 lat temu, w Wielkiej Brytanii. Skazany przez sąd mężczyzna był natomiast kierowcą zawodowym.

Zdarzenie miało miejsce w Londynie, 10 września 1897 roku, tuż przed godziną w 1 nocy. 25-letni taksówkarz George Smith stracił wówczas panowanie nad swoim pojazdem, przejechał przez chodnik i uderzył w budynek. Uszkodził rurę wodociągową i rozbił jedno z okien, ale szczęśliwie obyło się bez ofiar.

Świadek zdarzenia pomógł taksówkarzowi wydostać się z kabiny. Stwierdził on przy tym, że mężczyzna jest pijany i zaprowadził go na najbliższy posterunek. Tam 25-latek został aresztowany, rozpoczynając pierwsze w historii postępowanie dotyczące jazdy samochodem po alkoholu.

George Smith przyznał później, że wypił przed jazdą „dwa lub trzy kufle piwa”. Przy okazji wyszło na jaw, że mężczyzna był wcześniej skazany za nadużywanie alkoholu. Wówczas jednak nie wiązało się to z prowadzeniem samochodu.

Prędkość, przy której doszło do wypadku, najprawdopodobniej wynosiła około 10 km/h. Na pewno nie mogło to być więcej, niż 13 km/h, gdyż tyle wynosiła maksymalna prędkość rozbitej taksówki. Co też ciekawe, pojazd miał napęd elektryczny, co 120 lat temu było rzeczą stosunkowo popularną. Podobnie, jak popularne były wówczas elektryczne ciężarówki, szerzej opisywane tutaj.

Jaką natomiast wyznaczono karę? Pijany taksówkarz musiał zapłacić 25 szylingów grzywny. W przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza, można to porównać ze 134 obecnymi funtami, czyli około 670 złotymi.