„Bus” oraz „solówka” przeładowane o ponad 3 tony – dla jednego 500 zł kary, dla drugiego nawet 5000 zł

W ramach przeglądu komunikatów ITD, proponuję takie małe porównanie. Będziemy tutaj mieli dwa samochody o DMC przekroczonym o ponad 3 tony. Pierwszym z nich będzie typowy „bus” na bliźniaczym ogumieniu, zarejestrowany na 3,5 tony. Drugim zaś będzie 7,5-tonowa „solówka” w postaci Renault Midlum.

Łatwo się domyślić, że procentowy przeładunek Midlum był wielokrotnie mniejszy niż w procentowy przeładunek Sprintera. Niemniej po raz kolejny na jaw wyszła ułomność polskich przepisów dotyczących przeładowywania aut dostawczych. Użytkownik Midlum może bowiem zapłacić dziesięciokrotnie wyższą karę.

Fragment komunikatu WITD Poznań:

Ładowność dostawczego busa przekroczoną prawie sześciokrotnie odkryli wielkopolscy inspektorzy z Kalisza. Podczas kontroli w Gizałkach przy drodze wewnętrznej numer 442 pojawił się mercedes z ładunkiem kapusty. Auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony miało rzeczywistą masę całkowitą aż 7,1 tony. Jego nominalna ładowność wynosząca 625 kg została więc przekroczona kilkukrotnie. Inspektorzy nakazali przeładowanie całego towaru na inny pojazd. Wkrótce też przewoźnik podstawił „normalną” ciężarówkę, która zabrała kapustę. Kierowca otrzymał pięćset złotych mandatu karnego.

Komunikat WITD Łódź:

W piątek (23 sierpnia br.), w trakcie działań na autostradzie A2, inspektorzy z łowickiego oddziału ITD zatrzymali do kontroli pojazd litewskiego przewoźnika. Ciężarówką przewożono materiały budowlane z Niemiec na Litwę.

W trakcie sprawdzania dokumentów przewozowych inspektorzy doszli do wniosku, że 7,49 tonową ciężarówkę należy skierować na wagę w Łodzi, która jest zlokalizowana na al. Włókniarzy. Podejrzenia inspektorów okazały się uzasadnione, ponieważ w wyniku ważenia ustalono, że waga ciężarówki z ładunkiem wynosiła 10,72 tony, czyli przekroczyła dopuszczalną  masę całkowitą o 3,23 tony co daje przekroczenie dopuszczalnej wartości o 43%.

Wobec przewoźnika ITD wszczęła postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Za stwierdzone naruszenie przewoźnik zapłacił kaucję w maksymalnej wysokości 5000 złotych. Do czasu przeładunku kierowcy zakazano dalszej jazdy.