Budowlane Mercedesy przeszły modernizację – Arocs z nowościami m.in. w napędzie

Mercedes-Benz zaprezentował zmodernizowane wydanie specjalistycznego modelu Arocs. Terenowa ciężarówka, przeznaczona głównie dla branży budowlanej, przeszła bardzo podobne modyfikacje, jak szosowy model Actros.

Z zewnątrz zmodernizowanego Arocsa będzie można rozpoznać po opcjonalnych reflektorach przednich w technologii LED. Mają one zapewniać lepszą jakość oświetlenia nawet niż w dotychczasowych xenonach. Nowe są też ramiona systemu MirrorCam, a więc kamer zastępujących lusterka. Skrócono je o aż 10 centymetrów co zmniejszy ryzyko uszkodzenia na wąskich drogach. Poza tym ekrany MirrorCam mają oferować obraz o poprawionym kontraście.

Klienci będą mogli się też zdecydować na nowy wariant osi przedniej. Jest to oś aż 10-tonowa, przeznaczona do pojazdów pracujących pod szczególnymi obciążeniami, przypadającymi na przednią część podwozia. Dla przykładu, przyda się to w ciężarówkach wyposażonych w żuraw hydrauliczny tuż za kabiną kierowcy.

Ostatnia sprawa to zmodyfikowany układ napędowy, składający się z już trzeciej generacji silnika OM 471 (12,8 litra) oraz z najnowszego wydania zautomatyzowanej skrzyni biegów PowerShift. Układ ten zacznie trafiać do klientów od października bieżącego roku i w zastosowaniach budowlanych powinien ograniczyć zużycie paliwa o 3,5 procent względem poprzednika. Ma to być efekt zwiększonego stopnia sprężania, usprawnionego układu olejowego oraz nowego oprogramowania skrzyni biegów, o nawet 40 proc. szybszym działaniu. W terenie na pewno przyda się też przekalibrowany pedał gazu, zapewniający spokojniejsze ruchy w czasie manewrów.

Jak wspomniałem, podobne zmiany w napędzie zapowiadano już dla modelu Actros. Bardziej szczegółowo przedstawiałem więc ten temat w następującym artykule: Mercedes poprawił w Actrosie silnik i skrzynię biegów – cała lista zmian na 2022 rok. Jeśli natomiast chodzi o szczegóły dotyczące nowych wyświetlaczy oraz kamer, to omawiałem je w tym tekście: Mercedes skrócił „uszy” Actrosa, czyli druga generacja kamer zastępujących lustra.