Budowa Scanii R730 w przyśpieszonym tempie, czyli 7 godzin zamknięte w 2 minutach

Kilka tygodni temu (TUTAJ) pokazywałem jak wygląda montaż Renault serii K w przyśpieszonym tempie. Teraz natomiast czas na super szybki montaż Scanii R730 Streamline, którą holenderska fabryka w Zwolle zbudowała dla niemieckiego przewoźnika.

Na nagraniu nie widzimy oczywiście procesu powstawania poszczególnych podzespołów, lecz montaż większych modułów, na których oparta jest cała produkcja. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, a jednocześnie moduły dobrano tak, aby nie ograniczały one możliwości konfigurowania auta.

Cały widoczny na nagraniu proces trwał 7 godzin i uczestniczyło w nim 500 osób pracujących przy 65 stanowiskach. Na opuszczeniu linii produkcyjnej praca przy ciężarówce zazwyczaj jednak się nie kończy. Na koniec trzeba bowiem jeszcze dodać elementy dodatkowego wyposażenia, które zażyczył sobie klient. Może to trwać od kilku godzin do aż kilku dni. Jeśli natomiast chodzi o cały okres od złożenia zamówienia, po odbiór pojazdu przez klienta, Scania uśrednia go do około ośmiu tygodni.