Brytyjskie opłaty za drogi dla ciężarówek to żyła złota, czyli zyski trzy raz większe niż planowano

mercedes_1_kwartal_2014_uk_33

Brytyjski system opłat za drogi dla samochodów ciężarowych okazał się być prawdziwą żyłą złota. Po zaledwie sześciu miesiącach od startu opłat, Brytyjczycy zebrali dzięki nim 23,4 miliony funtów! System HGV Levy, bo tak nazywają się opłaty, wystartował 1 kwietnia 2014 roku i miał przynieść do budżetu państwa około 20 milionów funtów… rocznie. To natomiast oznacza, że opłaty za drogi dla najcięższych pojazdów przyniosły około trzy razy większe zyski niż pierwotnie planowano.

Istotną informacją jest też fakt, że kary za przejazd drogami bez opłaty, nie są jakoś szczególnie ciężkie. Przez pół roku wręczono je około 850 razy, za każdym razem w wysokości 300 funtów.

Ile HGV Levy kosztuje użytkowników ciężarówek? Pięcioosiowy zestaw o DMC powyżej 38 ton to koszt 10 funtów za dzień, 50 funtów za tydzień, 100 funtów za miesiąc lub 1000 funtów za rok. Co ciekawe, znacznie mniej zapłacimy za zestaw sześcioosiowy o takim samym DMC – będzie to odpowiednio 10 euro za dzień, 32 funty za tydzień, 64 funty za miesiąc oraz 640 funtów za rok. Ma to związek z lepszym rozłożeniem nacisku na osie w przypadku trzyosiowych ciągników.