Brytyjski raport na temat parkingów dla ciężarówek – jest ich za mało i są coraz gorsze

Brytyjska organizacja Transport Focus przeprowadziła ankietę wśród ponad 7 tys. kierowców ciężarówek, prosząc ich o ocenę infrastruktury parkingowej. Na jaw wyszedł przy tym bardzo negatywny obraz, doskonale wpisujący się w dyskusję pod tytułem „dlaczego na rynku pracy tak bardzo brakuje zawodowych kierowców?”.

Gdy kierowców zapytano o ilość parkingów dla ciężarówek, tylko 37 procent ankietowanych określiło ją jako wystarczającą. 49 procent stwierdziło, że parkingów stanowczo brakuje, pozostaje 14 procent nie miało jednoznacznej odpowiedzi.

Gdy kierowców zapytano o jakość parkingów dla ciężarówek, tylko 36 procent ankietowanych okazało się z nich zadowolonych. 49 procent skrytykowało dostępną przy drogach infrastrukturę, a 16 procent nie miało jednoznacznej odpowiedzi.

Które elementy najczęściej wpływały na niezadowolenie ankietowanych? Najważniejszym czynnikiem okazały się brudne zaplecza sanitarne i ograniczony dostęp do pryszniców. Krytykowano też ogólnie poczucie bycia niemile widzianym na parkingach, brak poczucia bezpieczeństwa własnego oraz ładunku, ograniczoną dostępność dobrej jakości jedzenia i ogólnie słaby stosunek jakości do ceny.

Czy sytuacja ulega poprawie? Niestety, nic na to nie wskazuje. Aż 50 procent ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dostępność oraz jakość infrastruktury parkingowej uległa tylko pogorszeniu. Wielu starszych kierowców zwróciło też uwagę na wielki upadek infrastruktury parkingowej, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat. W kwestii dostępności przypisuje się to nie tylko wzrostowi natężenia ruchu, ale też regularnemu zamykaniu parkingów, zarówno tych płatnych, jak i darmowych. Za to pogarszającą się jakość parkingów przypisano między innymi ogólnemu zmniejszeniu się szacunku do kierowców ciężarówek jako do grupy zawodowej.

Omawiany raport został już przedstawiony brytyjskim urzędnikom, włącznie z tamtejszym ministerstwem transportu. W odpowiedzi usłyszano, że problem został zauważony i dlatego istnieją już plany poprawienia brytyjskiej infrastruktury parkingowej za łączną kwotę 64 milionów funtów (335 milionów złotych).

Na koniec przypomnę, że to tylko jeden z wielu raportów przygotowanych na ten temat. Poprzednie publikacje znajdziecie między innymi w następujących artykułach: Parkingi dla ciężarówek: publicznych o połowę za mało, prywatne absurdalnie drogie (informacja z Niemiec oraz Czech), Jak wyglądają parkingi dla ciężarówek i jak powinny wyglądać – oto film dla posłów (porównanie Europy oraz USA), Test niemieckich parkingów przy autostradach – ogólne oceny i bardzo złe przykłady (informacja z Niemiec).