Brytyjska firma zachwala hybrydę – jej 7,5-tonowa solówka spala poniżej 12 l/100 km na krótkich trasach

16C969_03

Brytyjski przewoźnik New Horizon Logistics wzbogacił ostatnio swoją flotę o hybrydowy samochód ciężarowy. Pierwsze wyniki dotyczące zużycia paliwa okazały się zaś tak wspaniałe, że firma postanowiła pochwalić się nimi światu.

Tą hybrydową ciężarówką jest 7,5-tonowe Fuso Canter EcoHybrid, czyli japońska konstrukcja łącząca w sobie 150-konny silnik diesla oraz 54-konny napęd elektryczny. Przyjmując barwy New Horizon Logistics, samochód ten otrzymał wysoką i szeroką zabudowę, znacznie przewyższającą malutką kabinę. Takie nadwozie nie jest oczywiście zbyt korzystne dla zużycia paliwa, a mimo to średnie spalanie na krótkich, lokalnych trasach udało się utrzymać na poziomie 11,8 l/100 km w trybie automatycznym oraz 15,7 l/100 km przy ręcznej zmianie biegów. Dla porównania, 7,5-tonowe ciężarówki z napędem wyłącznie spalinowym, dotychczas jeżdżące na tych samych drogach, wyrobiły normę 23,5 l/100 km. Mówimy tutaj więc o rekordowej, niemal 50-procentowej oszczędności, które okazuje się jeszcze lepsza, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę modelu EcoHybrid. Jest on bowiem droższy od konwencjonalnego modelu o mniej niż 10 tys. euro.

Z mojej strony mogę tylko dodać, że taki wynik wydaje mi się w pełni wiarygodny. Fuso Canter EcoHybrid jest bowiem pojazdem, który w ruchu lokalnym, przy częstych startach i zatrzymaniach, potrafi zużyć mniej paliwa niż na zwykłej trasie. W jaki sposób? Wyjaśniałem to w następującym tekście: Fuso Canter EcoHybrid – test 40ton.net – czy hybrydowa ciężarówka da się lubić od pierwszego spotkania?