Brexit a główne problemy logistyczne, czyli kontenery, tranzyt do Irlandii, paliwo, cła oraz kontrole

mercedes_sprinter_wielka_brytania

Od kiedy Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii Europejskiej, rozmaite stowarzyszenia i organizacje nie przestają zastanawiać się nad możliwymi skutkami tej decyzji. Dla przykładu, organizacja przewoźników FTA przygotowała listę najważniejszych problemów z punktu widzenia logistyki. Poniżej można znaleźć jej polskie opracowanie, przygotowane przez serwis Promy24.com:

Tydzień po referendum w Wielkiej Brytanii, Stowarzyszenie Transportu Towarowego (FTA) zidentyfikowało najistotniejsze problemy brytyjskiej logistyki spowodowane procesem opuszczania jednolitego rynku europejskiego.

Brytyjskie stowarzyszenie podaje, że przedstawione problemy będą przez FTA ściśle monitorowane i zostaną dołożone wszelkie starania, aby skutecznie chronić interesy członków stowarzyszenia oraz utrzymać brytyjską logistykę wraz z łańcuchem dostaw na bezpiecznym, wydajnym a przede wszystkim stabilnym poziomie.

Wiceprezes FTA, James Hookham powiedział, że przedsiębiorcy z całej Wielkiej Brytanii pytają, jakie będą konsekwencje Brexit’u dla ich operacji transportowych oraz w jakim stopniu wpłyną na łańcuch dostaw. Dodaje, że właśnie dlatego FTA stworzyło listę problemów, której zagadnienia będą priorytetami podczas przyszłych negocjacji z UE.

Hookham zaznacza, że dopóki Wielka Brytania nie wyrazi formalnie woli opuszczenia UE, w operacjach transportowych nie zajdą żadne zmiany. Wiceprezes FTA dodaje, że negocjacje dotyczące wystąpienia będą niezwykle skomplikowane i dlatego do zadań stowarzyszenia należeć będzie poprowadzenie ich w zakresie logistyki oraz uzyskanie pewności, iż rząd utrzyma narodowy łańcuch dostaw na wydajnym i konkurencyjnym poziomie, niezależnie od podpisanej umowy.

Oto krótki przewodnik przedstawiający główne problemy logistyczne, zaprojektowany przez FTA:

  • Dostęp do jednolitego, europejskiego rynku – Jak będzie wyglądała nowa umowa handlowa? Czy będzie podobna do norweskiej lub kanadyjskiej? A może tureckiej czy albańskiej? Wart 360 miliardów funtów handel między Wyspami a UE będzie najważniejszą kwestią dla przyszłego premiera.
  • Kontrola graniczna – Czy granica pozostanie w Calais, gdzie bezpieczeństwo samochodów ciężarowych może być zmaksymalizowane, czy zostanie przeniesiona z powrotem do hrabstwa Kent? Było wiele głosów zaraz po ogłoszeniu Brexitu, aby Wielka Brytania powróciła do granic na swoim terenie, jednak wydaje się, że zostały one odwołane przez prezydenta Francji… bynajmniej na ten czas.
  • Regulacje celne – Jakie będą opłaty, gwarancje i przejrzystość procedur, których eksporterzy oraz importerzy będą zobowiązani przestrzegać? To one zadecydują o tym, jak w praktyce handel będzie funkcjonował dla spedytorów oraz kierowników łańcuchów dostaw.
  • Ustawodawstwo krajowe – rząd będzie zmuszony do zreformowania wszystkich procedur i praw w zakresie transportu, które bazują obecnie na dyrektywach i regulacjach UE. Największą zagadkę stanowi pytanie, czy przewoźnicy będą zobowiązani do znajomości dwóch zbiorów praw dotyczących transportu – europejskiego oraz brytyjskiego.
  • Opłaty paliwowe – Kanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii zasugerował w związku z Brexitem podwyżki podatków oraz akcyzy, jednakże FTA sponsorowało badania w celu ukazania, iż w zaistniałej sytuacji redukcja akcyzy wpłynie stymulująco na gospodarkę oraz logistykę.
  • Rynek światowy – zmiany na rynku przewozu kontenerów skutkują tym, że największe i najbardziej wydajne kontenerowce rzadziej zawijają do portów UK, a przez to towary muszą być sprowadzane z Europy kontynentalnej. Z tego powodu FTA twierdzi, że kraj potrzebuje większych nakładów na porty, drogi oraz kolej, których odpowiednie połączenie i synchronizacja zwiększy perspektywy obsługi większych jednostek pływających i ogromnych kontenerowców.
  • Irlandia – z powodu swojego położenia, kraj będzie zmagał się ze specyficznymi problemami logistycznymi, mającymi znaczny wpływ na handel państwa. Konieczne będzie przygotowanie specjalnych rozwiązań pozwalających na uniknięcie dodatkowych obciążeń dla transportów z Irlandii do pozostałych krajów UE podczas tranzytu przez Wielką Brytanię.