Brennero już po nowemu: zawężona jezdnia, 10 km korka, jeden pas do 25 stycznia

Fot. ÖAMTC

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, początek 2025 roku przyniósł na trasie przez Brennero wielkie zmiany. Austriacy rozpoczęli przebudowę blisko 2-kilometrowego odcinka, a wszystko poszło w parze z uruchomieniem specjalnej organizacji ruchu, która w różnych formach będzie utrzymywała się co najmniej przez pół dekady.

1 stycznia wystartował pierwszy etap, w ramach którego ruch po wiadukcie Luegbrücke został zawężony do jednego pasa w każdym kierunku. W obie strony jest to wyłącznie lewy pas, co ma na celu skupienie obciążeń przy centralnej części jezdni, bezpośrednio podpartej filarami i dzięki temu wykazującej największą wytrzymałość.

To ograniczenie do jednego pasa w każdą stronę będzie teraz nową normą. Wyjątkiem mają być tylko dni z największym natężeniem ruchu, gdy wyjątkowo otworzy się prawe pasy, wpuszczając na nie samochody o masie całkowitej do 3,5 tony.  Za to cięższe pojazdy nadal będą musiały pozostać na lewych pasach. Pierwszy dzień, na który zaplanowano taki wyjątek, to sobota, 25 stycznia, gdy początek ferii zimowych ma skutkować dużą ilością turystów. Niemniej Austriacy już zastrzegli, że plany te mogą uleć odwołaniu. Jeśli bowiem wystąpią silne opady śniegu, ciężkie pługi wyjadą wyłącznie na lewe pasy ruchu, a prawe pasy pozostaną zamknięte.

Jak natomiast wszystko to wypada w praktyce? Po pierwszym dniu austriackie media podawały entuzjastyczne informacje, pisząc o braku zauważalnych zatorów. Pamiętajmy jednak, że był to 1 stycznia, w więc dzień świąteczny, pozbawiony ruchu samochodów ciężarowych. Za to dzisiaj sprawy mają się już wyraźnie inaczej i korek do Luegbrücke od strony południowej liczy około 10 kilometrów. Sytuację dodatkowo pogarsza odnotowana w korku kolizja oraz bardzo duże natężenie ruchu.

Jak już wspomniałem powyżej, omawiane utrudnienia utrzymają się co najmniej przez pół dekady. Cały plan przewiduje bowiem postawienie dwóch nowych wiaduktów, które wspólnie zastąpią dotychczasowy wiadukt Luegbrücke. Pierwsza z tych przepraw ma powstać w latach 2025-2028, by móc przejąć ruch ze starego obiektu, również na zasadzie tymczasowej, zawężonej organizacji. Za to budowa drugiego obiektu, wraz ze zburzeniem pierwotnego wiaduktu, zaplanowana jest na okres 2028-2030.


Z myślą o potencjalnych zatorach, austriacki zarząd dróg (ASFINAG) uruchomił specjalną stronę internetową, dostępną pod tym linkiem. Pozwala ona sprawdzić jak wygląda natężenie oraz układ ruchu w danym momencie, a także ile kilometrów liczy ewentualny korek.