Brazylijski zlot ciężarówek o wymiarze sakralnym, czyli święcenie pojazdów i parada przez miasto transportu

Zloty samochodów ciężarowych mogą mieć bardzo rożne oblicza. Część z nich służy zebraniu najładniejszych ciężarówek i nagrodzeniu ich za tuningowe modyfikacje, część polega na jeżdżeniu w konwoju po terenie danej gminy i zbieraniu przy okazji datków na lokalnych potrzebujących, a jeszcze inne mają na celu po prostu zintegrowanie trakerskiej braci i zapewnienie rozrywki dla rodzin kierowców. W Brazylii jest nawet zlot, który ma wymiar sakralny, a jego istotnym elementem jest msza.

Na Festa de Nossa Senhora Aparecida e dos Motoristas, w języku portugalskim Święto Matki Bożej z Aparecidy oraz Kierowców, ściągają co roku setki samochodów ciężarowych oraz ich użytkowników. Przybywają oni do miejscowości São Marcos z całego kraju, chcąc pomodlić się o kolejny bezpieczny rok na drogach, a także poświęcić swoje ciężarówki. Wszystko opiera się oczywiście na fakcie, że spora część brazylijskich kierowców to osoby głęboko wierzące i kościół katolicki odgrywa sporą rolę w ich społeczności.

Święto odbywa się regularnie od 1971 roku, będąc zawsze datowanym na drugi tydzień października. Stałe jest także miejsce – miasto São Marcos na południu kraju, w którym współczynnik ilości zarejestrowanych ciężarówek na jednego mieszkańca jest najwyższy w całej Brazylii. Aż 10 proc. tego miasta to kierowcy ciężarówek, a w branży transportowej zatrudnienie znajduje łącznie 60 proc. z 20-tysięcznej populacji. Co więcej, 50 proc. wszystkich zarejestrowanych w São Marcos ciężarówek jest jednej marki – noszą one na masce logo Scania, dlatego też lokalne przedstawicielstwo tej marki od lat wspiera organizację święta.

Festa de Nossa Senhora Aparecida e dos Motoristas to przede wszystkim parada ciężarówek połączona ze święceniem ich przez księży, a także uroczysta msza. Poniżej można zobaczyć jak dokładnie to wygląda:

brazylia_swiecenie_ciezarowek_scania_sao_marcos_1 brazylia_swiecenie_ciezarowek_scania_sao_marcos_2 brazylia_swiecenie_ciezarowek_scania_sao_marcos_3 brazylia_swiecenie_ciezarowek_scania_sao_marcos_4 brazylia_swiecenie_ciezarowek_scania_sao_marcos_5 brazylia_swiecenie_ciezarowek_scania_sao_marcos_6

Źródło zdjęć: Scania