OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 26 Maj, 2018

Brazylijscy przewoźnicy urządzili protest na niespotykaną skalę, odcinając miasta od paliwa i żywności

W Brazylii już od sześciu dni trwają protesty przewoźników, którzy domagają się obniżenia cen paliw. Według różnych źródeł, do akcji przyłączyło się od 200 do nawet 600 tys. osób. Przy pomocy ciężarówek i autobusów zablokowali oni najważniejsze trasy w kraju, odcinając miasta od jakichkolwiek dostaw. W połączeniu z faktem, że Brazylia mocno uzależniona jest od przewozów drogowych, doprowadziło to do prawdziwego paraliżu.

Sao Paulo, czyli największe miasto całej Ameryki Południowej, było zmuszone ogłosić stan wyjątkowy, w związku z brakiem paliwa na stacjach. Paliwa nie ma też na jedenastu lotniskach w całym kraju, ograniczono ruch komunikacji publicznej, a restauracje i sklepy nie mają czego sprzedawać. Z pustymi półkami borykają się nawet największe markety, pomimo dużej sieci centrów dystrybucyjnych.

Prezydent Brazylii zdecydował się w końcu na drastyczne środki. Wczoraj brazylijska armia otrzymała polecenie rozprawienia się z blokadami, by przywrócić choć część dostaw. Od razu pojawiło się jednak pytanie, czy wojsko samo będzie dysponowało wystarczającą ilością paliwa, a także czy dowódcy zdecydują się na wystąpienie przeciwko kierowcom ciężarówek. Ewentualna akcja zbrojna była określana bardzo kontrowersyjną, tym bardziej, że kierowcy ciężarówek cieszą się na co dzień w Brazylii pewnym uznaniem.

Jak na razie, jak podaje “Reuters”, nie doszło do żadnych interwencji wojska z udziałem przemocy. Owszem, słysząc o decyzji prezydenta, protestujący sami nieco ograniczyli swoje działania. Z drugiej jednak strony, większa część blokad została utrzymana, a wśród nich te na całej obwodnicy Sao Paulo. Protest nadal się więc nie zakończył, a problemy z zaopatrzeniem tylko się pogłębiają.

Co też ciekawe, pierwsze ustępstwa udało się już przewoźnikom wywalczyć. Rząd zaoferował im 10-procentowe obniżenie cen paliwa na okres najbliższych 30 dni. Miałoby to zrekompensować ostatnie podwyżki cen paliw, wywołane przez sytuację w Wenezueli oraz amerykańskie sankcje na Iran. Co więcej, rząd wynegocjował te obniżki od największego, brazylijskiego koncernu paliwowego, w zamian musząc zaoferować mu rekompensatę.

Niemniej przewoźnicy podkreślają, że to tylko rozwiązanie tymczasowe, a więc dla nich niewystarczające. Domagają się oni całkowitego zniesienia państwowych podatków na paliwo, by uczynić je tańszym o nawet jedną trzecią. Wówczas obecne ceny zrównałyby się z tymi znanymi sprzed kilku lat.

Dla wyjaśnienia dodam, że obecna cena oleju napędowego w Brazylii wynosi około 3,60-3,70 złotego za litr.

Post udostępniony przez O S C A M I N H Õ E S ® (@oscaminhoes)

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 20 komentarzy

 1. Kier napisał(a):

  Polscy przewoznicy niedlugo wsiada w swoje osobowki, i pojda sladami Brazylii, bo gdy przyjdzie im zaplacic wieksze skladki ubezpieczenia do zus-u, to beda beczec jak male dzieci. Gumofilce, w końcu dosiegnie was sprawiedliwość. Koniec z placeniem skladek od “najnizszej” krajowej, i glodowymi emeryturami.

  • kier napisał(a):

   Taki jesteś mądry a gro a nawet bardzo dużo kierowców chce być od najniższej bo wtedy korzysta z wielu dodatków od Państwa 500+ rodzinne zapomoga jakieś dodatki z MOPS-u
   a i komornik mniej może zabrać

   • Trakeiro napisał(a):

    Kierowcy oszuści i złodzieje tak, chcą mieć niski dochód. Tylko potem niech nie stękają na starość (jeśli dożyją), że na leki i jedzenie nie ma 😀 bo całe życie grali w uja jak Zorro.

    • Driver napisał(a):

     Nawet nie wiesz jak bardzo bym chciał mieć odprowadzane składki od całości.. wiadomo każdy kombinuje jak może.. Ale na starość będzie płacz.. co z tego że teraz dobra cyfra z przodu jak mam składki od najniższej.. na urlop nie idę bo liczony od najniższej.. na l4 to już na pewno nie pójdę.. bywało że jechałem w trasę z 40* gorączki..

   • Kier napisał(a):

    Zaden normalny i zdrowy człowiek, ktory moze i jest w stanie pracowac, nie pojdzie do jakis smiesznych mopsow i innych instytucji, zeby wyludzac socjal. Wstyd było by mi okradac innych w taki sposob. Zarabiacie po 6 tys zlotych miesięcznie, a czasami wiecej, i jeszcze korzystacie z opiek spolecznych i innych instytucji? Wstyd i hanba na skale międzynarodową. I dlatego partia rzadzaca powinna jak najszybciej to zmienic. Socjal dac tym, ktorym sie nalezy.

  • Obsrwator napisał(a):

   Kierowca, który zarabia najmniej 6000zł na rękę (nie istotne w tym momencie czy to jest od kilometra, dieta, czy ryczałt), może spokojnie sam zadbać o swoją emeryturę. Odkładając 1000zł co miesiąc, po trzydziestu latach oszczędzania ma na koncie około 850.000zł. Załóżmy, że kierowca po przejściu na emeryturę pożyje jeszcze 20 lat (240 miesięcy) to okazuje się, że spokojnie może dołożyć miesięcznie do świadczeń otrzymywanych z ZUSu całkiem sporą sumę z oszczędności. Niestety, ta prosta matematyka jest często zbyt skomplikowana dla brzuchatych parkingowych cwaniaków, którzy opluwają ludzi tworzących ich stanowiska pracy.Pracodawców zapewniających tym samym byt im i ich najbliższym. I jeszcze jedno – jest wielce prawdopodobne, że ZUSowi w przyszłości może zabraknąć pieniędzy na wypłaty emerytur. A wtedy cały system ubezpieczeń (przypominający piramidę finansową) runie.

 2. Kris napisał(a):

  Kiedy u nas taka akcja? Jesteśmy dojnymi krowami i udajemy ze tego nie widzimy.

 3. zzx napisał(a):

  tam chyba leasingów nie maja więc i moga protestować – u nas jest większość pojazdów leasingowana i każda przeszkoda w spłacie (zarabianiu pieniędzy) powoduje pewna niemożność uczestnictwa w protestach.
  poza tym brazylijczycy znani sa z tego że maja “cochones”.

 4. Abc napisał(a):

  A sąsiednia Wenezuela bieduje, pomimo że “śpi” na ropie. Za dolara, licząc po czarnorynkowym kursie można tam zanabyć – uwaga – 300 tys. litrów.
  https://www.youtube.com/watch?v=kFpy1OXpLak

  • David napisał(a):

   nieaktualne, przedwczoraj można już było nabyć 1 000 000 litrów, sprawdź najnowszy film. Więc dzisiaj pewnie już ok. 1 500 000 litrów

 5. Janekk111 napisał(a):

  A gdyby tak spróbować coś takiego zorganizować w pl i ue nie mówię o krzyknieciu na cb protestujemy itp tylko o zaplanowanej akcji na skalę europejską by nam kierowcą lepiej było… przecież to wszystko zależy od nas od nas się wszystko zaczyna jesteśmy początkiem każdej firmy bez naszej dostawy nic nie istnieje, czemu nie możemy zarobić uczciwych pieniędzy za nasze stanowisko . Zadajemy sobie wszyscy to pytanie a nikt nic nie robi przydały by się jakieś związki zawodowe albo organizacje a tu nic nie działa w tym kierunku a tym czasem ludzie zarabiają tysiąc mniej przy pracach fizycznych będąc na miejscu przeżywając mniejszy stres i mając mniejszy wydatek na utrzymanie się w pracy . Później się Państwo dziwi że brak kierowców. Pozdrawiam wszystkich którzy jeszcze robią to z pasji

 6. Janekk111 napisał(a):

  Czemu skasowano mój poprzedni komentarz?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Nie używałem żadnego komentarza z tym pseudonimem, musiał wystąpić jakiś problem techniczny.

 7. Lkw napisał(a):

  Janek111@ a z kim Ty chcesz robić protest, z jakimi kierowcami? większość to tylko patrzy żeby się napykać na weekendzie i jak oni to teraz mówią: ja mam wyje…e! Zwróciłem kiedyś kierowcy uwagę żeby spiął drugi rząd pasem bo pierwszy miał za! ladowany na wysokość około 1, 5 metra a drugi około 2,70 I może mu się to przy ostrym hamowania przewrócić, w odpowiedzi usłyszałem od niego, że on to ma wyje…e! teraz takich mamy kierowców.

 8. Korski napisał(a):

  Zero solidarności w naszym kraju gdyby był taki protest jeden dziad na drugiego by ostrzyl kły aby robotę podebrać. Wielkie przewoźniki,banda *uja jak widać w innych krajach szanują nasz zawód ale bandzie idiotow w Pogoni za kilometrami nie przemówisz do rozsądku.

 9. Kiero napisał(a):

  O jakiej ty emeryturze mówisz.do 65 będziesz dygal po drodze ci że dwa razy podniosą wiek emerytalny a pożyjesz ile 70?.banda łupieżców i nic wiecej

 10. Scuderia ferarri fan napisał(a):

  Przyjdzie nowy rząd za X lat zlikwiduje ZUS i tyle będziecie widzieć emeryturę tak jak to było z ofe

 11. 13*60 napisał(a):

  Jednoczyc sie młodzi kierowcy w Pl i blokowac przejscia graniczne i wjazdy do największych rafineri w kraju blokowac i nie ustępowac dopoki Polski kierowca bedzie miał godne warunki

 12. andrzej napisał(a):

  Tymczsem w Europie nadal wśród kierowców i przwoźnikach ani śladu “jaj”…

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.