Brazylijczycy jeżdżą po Europie, a Brazylia zaczyna pilnie szukać kierowców

Sytuacja na rynku pracy kierowców ciężarówek zaczyna przypominać jedną wielką migrację. Bardzo symbolicznie świadczą o tym doniesienia, które pojawiły się ostatnio w Brazylii.

Kierowcy z Ameryki Południowej coraz częściej podejmują się pracy w Europie. Wystarczy przejść się wśród zestawów rejestrowanych w Hiszpanii lub Portugalii, a bardzo możliwe, że spotykamy przy nich na przykład Brazylijczyka. Co więcej, Brazylia właśnie zawarła nowe porozumienie z Włochami, przewidujące uznawanie brazylijskich uprawnień do prowadzenia pojazdów. To pozwala się spodziewać, że już wkrótce Brazylijczycy zadomowią się także w ciężarówkach zarejestrowanych we Włoszech.

Tymczasem brazylijscy przewoźnicy zaczęli alarmować, że coraz bardziej brakuje im wykwalifikowanych pracowników. Tamtejsze stowarzyszenia szacują, że tylko w ciągu ostatniej dekady liczebność tej grupy zawodowej zmniejszyła się w Brazylii o nawet 1,1 miliona osób, czyli o jakieś 20 procent. Wynika to nie tylko ze starzenia się kierowców i masowego odchodzenia na emerytury, ale też z coraz popularniejszej emigracji zarobkowej, wywołanej widmem wyższych zarobków w Europie.

W tej sytuacji brazylijskie firmy transportowe zaczęły apelować w mediach o stworzenie państwowego programu ściągania kierowców z innych krajów. Oczekuje się przy tym specjalnego systemu wizowego, ułatwień w dostępie do zezwoleń na pracę oraz międzynarodowego uznawania uprawnień, skupiając to wszystko właśnie na potrzebach branży transportowej. Wszystko miało to być ukierunkowane na kierowców z biedniejszych państw Mercosuru, czyli organizacji gospodarczej obejmującej większość Ameryki Południowej.

Na zdjęciu widzimy zestaw zarejestrowany w Portugalii z flagą Brazylii na drzwiach kierowcy, kontrolowany w Polsce przez WITD Białystok. Fotografia pochodzi z następującego artykułu: Dwa transporty w jednych barwach ukarane jednego dnia – kary na ponad 40 tys. zł. Jeśli natomiast chodzi o sprzęt wykorzystywany w samej Brazylii, to opisywałem go następującym artykule, przygotowanym w 2020 roku: Taką ciężarówką prawdopodobnie jeździłbyś na innym kontynencie – Brazylia