Bramki na autostradach bez szlabanów – jest aplikacja, lista stacji i płynny przejazd

Fot. KAS

W nawiązaniu do tekstu:

 

Od rana system e-TOLL jest jedyną możliwą formą płatności za państwowe odcinki polskich autostrad A2 i A4. Szlabany przestały ograniczać przejazd i nawet samochody o DMC do 3,5 tony pokonują bramki bez zatrzymywania.

Cześć przygotowań odbyła się w ostatnim momencie. Aplikacja e-TOLL PL BILET – konieczna do wykupienia elektronicznego biletu dla pojazdu  o DMC do 3,5 tony – pojawiła się w systemie Google Play dopiero wczoraj wieczorem. W efekcie liczba dotychczasowych pobrań przekroczyła tylko 5 tysięcy.

Równie późno pojawiła się lista stacji, na których można wykupić takie bilety dla lekkich pojazdów. Okazało się to 230 stacji Orlenu, które przejrzymy na mapie dostępnej pod tym linkiem. Należy przy tym kliknąć na „Wybierz opcje”, a następnie na samym dole listy, w sekcji „Usługi”, oznaczyć pole „E-BILET AUTOSTRADOWY”.

Pojawiają się też pewne dobre wiadomości. W najbliższym czasie ma zwiększyć się lista aplikacji, które pozwolą wykupić bilet. Ma to być nie tylko dedykowany, państwowy program, ale także aplikacje niezależne, obsługujące dotychczas płatne parkowanie, czy bilety komunikacji publicznej.

Kto nie chce być ograniczony powyższymi biletami, ten może korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub ze specjalnych urządzeń do opłat, dostępnych u niezależnych dostawców. Obie opcje znane są już z samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony.

A jak wygląda to w praktyce? Aplikacja bardzo szybko zebrała negatywne opinie – średnia z 80 ocen to 2,4 gwiazdki, co mówi samo za siebie. Z drugiej strony, zarządca systemu, czyli Krajowa Administracja Skarbowa, zapewnia o płynności ruchu. Nad sytuacją mają też czuwać specjalnie wyznaczeni funkcjonariusze „skarbówki” oraz policji.

Nad tekstem możecie zobaczyć Punkt Poboru Opłat w Karwianach, na autostradzie A4 pod Wrocławiem, gdzie niemal zawsze stał korek do bramek. Jak widać, szlabany są teraz zamocowane w poziomie, równolegle do jezdni.

Podkreślam, że zmiana dotyczy państwowych odcinków autostrad. Odcinki z prywatnymi zarządcami, czyli A1 z Gdańska do Torunia, A2 ze Świecka do Konina, a także A4 z Katowic do Krakowa, działają po staremu, dalej korzystają ze szlabanów i nie wiadomo kiedy ewentualnie może się to zmienić.