Brak OC? To może Cię wiele kosztować

Publikacja na zamówienie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym świadczeniem, które musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Niestety, bywają kierowcy, próbujący oszukać system i jeździć bez ważnej polisy. Z tego tekstu dowiesz się, jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania. Zaczynamy!

Ile wynosi kara za brak OC?

Kary za nieposiadanie polisy co roku są wyższe i wyliczane na podstawie płacy minimalnej. W roku 2019 właściciele aut dostawczych za brak OC zapłacą maksymalnie aż 6740 zł, a samochodów osobowych 4500 zł. Musisz przyznać, że to całkiem wysokie kwoty, które mogą znacznie uszczuplić portfel przeciętnego Kowalskiego.

A może by tak zrezygnować z OC?

Specjalnie do walki z osobami, które myślą, że uda im się przechytrzyć system, UFG przygotowało dedykowane narzędzie do wykrywania nieubezpieczonych kierowców. Skuteczność tego typu działań to aż 75%, co oznacza, że naprawdę ciężko jest ukryć się i jeździć bez ważnej polisy. Zastanawiasz się, skąd biorą się te wszystkie dane? Otóż istnieje coś takiego jak ogólnopolska baza polis komunikacyjnych, która jest regularnie przeszukiwana przez pracowników UFG. Algorytm bazy jest zaprojektowany w taki sposób, by informować urzędników o wszelkich przerwach w ubezpieczeniu OC danego pojazdu oraz opóźnieniach w zawarciu pierwszej rejestracji samochodu w kraju.

Brak OC – to się nie opłaca

Największą przestrogą dla wszystkich kierowców, którzy uchylają się do wykupienia polisy, niech będzie fakt, że kara jest nieproporcjonalnie wyższa od kwoty samego ubezpieczenia. Za OC średnio zapłacisz około 800 zł, zaś grzywny z tytułu braku polisy to nawet 6500 zł dla pojazdów ciężarowych i 4500 zł dla osobowych. Nie trzeba więc być wybitnym matematykiem, by policzyć, co jest bardziej opłacalne. Oczywiście do rachunku należałoby wliczyć również spokój oraz brak obaw przed kontrolą drogową. Tego typu rzeczy są bezcenne. Jeśli interesuje Cię najtańsze OC (sprawdź na stronie: NajtaniejuAgenta.pl).

Dlaczego nie wykupujemy OC?

Według wszelkich badań prowadzonych przez UFG najczęstszymi powodami niewykupywania polisy OC są:

Wygaśnięcie ubezpieczenia poprzedniego właściciela

Bardzo często osoba, która kupuje nowy samochód, zapomina o tym, że może korzystać z OC poprzedniego właściciela tylko do końca trwania umowy. Takie ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. Pamiętaj więc, by przy zakupie auta przypilnować dat związanych z OC. Najlepsze oferty znajdziesz, korzystając z narzędzi takich jak: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/

Przekonanie, że zepsuty samochód nie potrzebuje OC

Według prawa obowiązkowym ubezpieczeniem OC muszą być objęte pojazdy aż do momentu wyrejestrowania (lub sprzedaży). Stan techniczny oraz to, czy dany samochód jeździ, nie mają tutaj najmniejszego znaczenia.

Nieopłacenie składki

Polisa OC przedłuża się automatycznie tylko w przypadku, gdy wszystkie raty są opłacone. Właściciele pojazdów bardzo często zapominają o dokonaniu płatności, co prowadzi do wygaśnięcia umowy.

Podsumowanie

Jak widzisz, brak OC to bardzo ryzykowna i jednocześnie całkowicie nieopłacalna praktyka. Kary przewidziane przez ustawodawcę są na tyle dotkliwe, że będąc kierowcą, całkowicie nie kalkuluje się unikanie obowiązkowego ubezpieczenia. Poza tym tylko ważna polisa gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania w sytuacji wypadku drogowego, którego jesteś uczestnikiem.