Blokady alkoholowe, czytanie znaków i wykrywanie znużenia – wyposażenie na 2022 rok

Źródło powyższego fotomontażu: Kabina wpisująca się w nowe unijne wymagania – czy tak będą wkrótce wyglądały ciężarówki?

Rada Unii Europejskiej, złożona w przedstawicieli rządów wszystkich krajów członkowskich, zaakceptowała projekt nowych wymagań dla samochodów. Wszystko wskazuje więc na to, że w 2022 roku lista obowiązkowego wyposażenia zostanie rozszerzona.

Co znajdzie się w nowych wymaganiach? Wśród najciekawszych pozycji można wymienić między innymi obowiązkowe instalacje do montażu blokad alkoholowych. Od 2022 roku każdy nowy samochód ma być wstępnie do tego przygotowany. W efekcie instalowanie blokad będzie bardzo proste, mogąc zdobyć dużą popularność.

Dla wyjaśnienia dodam, że blokada alkoholowa to alkomat połączony z układem zapłonu. Do momentu dmuchnięcia w ustnik oraz uzyskania wyniku zgodnego z limitem, zapłon pozostanie odcięty.

Kolejne obowiązkowe nowości na rok 2022 to między innymi „czarna skrzynka” zapisująca przebieg wypadków, tempomaty podpięte pod system odczytywania ograniczeń prędkości, czujniki ciśnienia w oponach, awaryjne światła nagłego hamowania, czy też czujniki rozpoznające znużenie lub rozkojarzenie kierowcy.

Specjalnie dla ciężarówek oraz autobusów przewidziano też wymagania w zakresie „martwego pola”. Nowe regulacje przewidują – choć bez większego doprecyzowania – że kabiny będą musiały być projektowane z myślą o ograniczeniu miejsc bez widoczności. Ciężarówki oraz autobusy będą też musiały być wyposażane w czujniki rozpoznające obiekty lub osoby w „martwym polu”.

Tymczasem auta osobowe i dostawcze otrzymują obowiązkowe hamulce awaryjne oraz czujniki pasa ruchu. Trzeba bowiem zaznaczyć, że dotychczas oba te systemy były obowiązkowe wyłącznie w pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony.