Błąd 035/x35 w inteligentnych tachografach – wyjaśnienie i instrukcja naprawy

W nawiązaniu do tekstu:

Nowe tachografy wyrzucają błędy, a UE szykuje kolejną generację tych urządzeń

Wczorajsza publikacja, dostarczona przez firmę Inelo – producenta m.in. oprogramowań dla służb kontrolnych – omawiała błąd „035”. Zjawisko to ma występować przy konkretnych połączeniach inteligentnych tachografów oraz czujników ruchu. Dostrzeżenie błędu przez służby kontrolne może natomiast skutkować podejrzeniami o nielegalną manipulację.

W omawianym artykule pojawiło się stwierdzenie, że producenci „pracują nad wyeliminowaniem błędu”. Tutaj należy się jednak pewne sprostowanie. Polskie przedstawicielstwo Stoneridge – firma Euro-Tach z Pruszkowa – potwierdza bowiem, że sposób wyeliminowania błędu 035 jest już znany.

Jak się okazuje, błąd 035 pojawia się w tachografach Stoneridge SE5000-8 podłączonych do czujników ruchu Continental Kitas 4.0. Żeby takie prawdopodobieństwo wyeliminować, w tachografie należy wyłączyć funkcję hibernacji. Można tego dokonać poprzez tablet serwisowy z oprogramowaniem Optimo2.

Po wyłączeniu funkcji hibernacji, błąd 035 powinien całkowicie przestać się pojawiać. Czy natomiast przewoźnicy mogą liczyć na wprowadzenie tej zmiany w ramach gwarancji? Niestety, w tej kwestii polskie przedstawicielstwo Stoneridge nadal czeka na potwierdzenie ze strony centrali. Wiele może więc zależeć od postawy konkretnego serwisu.

Z drugiej strony, sama firma Inelo podkreśla, że problem nadal istnieje, jest poruszany na arenie międzynarodowej, a opisane powyżej rozwiązanie można uznać co najwyraźniej za doraźne. Oto komentarz, który otrzymałem w tej sprawie od Inelo:

Pojawienie się błędu 035 w inteligentnym tachografie może budzić w inspekcji podejrzenie dokonania manipulacji, co w konsekwencji może skutkować szczegółową kontrolą w warsztacie. Na spotkaniu CORTE informacje na temat uśpienia czujnika również były przedstawione, aczkolwiek problem wciąż pojawia się w nowych pojazdach, a zastosowanie się do wskazanej instrukcji nie gwarantuje, że wszystkie błędy zostaną wyeliminowane. Instrukcja wyłączenia trybu uśpienia jest możliwa do realizacji wyłącznie w warsztatach uprawnionych do kalibracji smart tachografów. Warto zauważyć także, że jej wykonanie jest odpłatne. Pojawiły się także wątpliwości, czy takie działanie nie spowoduje zbyt dużego zużycia prądu w ciężarówkach. Tym samym sama instrukcja nie jest ostatecznym rozwiązaniem problemu 035. O wszystkich nowych informacjach dotyczących tego tematu będziemy informować na bieżąco.


Dla wszystkich zainteresowanych, poniżej zamieszczam tekst pochodzący tachoparts.eu, prowadzonej przez samą firmę Euro-Tach:

Błąd x35 w tachografach SE5000-8:

Zaobserwowano, że niektóre pojazdy wyposażone w tachograf SE5000-8 i czujnik ruchu Continental Kitas 4.0 mogą powodować sporadyczne błędy x35. X35 jest jednym z kodów błędów w tachografach 1C związanych z czujnikiem ruchu.

Poniższe trzy zdarzenia są typowymi przykładami zdarzeń, które mogłyby sporadycznie aktywować x35, gdy pojazd nie jedzie:

1. Połączenie tachograf / czujnik

Przerywane połączenie kablowe między tachografem i czujnikiem. Ten błąd nie jest powszechny i prawdopodobnie pojawiłby się również podczas prowadzenia pojazdu.

2. Inspekcja warsztatowa

Podczas kontroli systemu w warsztacie kabel czujnika jest usuwany do kontroli i testu, dlatego zasilanie czujnika jest przerywane. Spowoduje to, że KITAS 4.0 wejdzie w „stan kary” na określony czas. W rezultacie po ponownym połączeniu SE5000-8 ustawi kod błędu x35 jako aktywny, ponieważ KITAS 4.0 nie odpowiada na żądanie komunikacji zgodnie z oczekiwaniami. Gdy tylko KITAS 4.0 powróci ze „stanu kary”, co najmniej 2 minuty po ponownym połączeniu, komunikacja zostanie przywrócona. Nie ma to wpływu na funkcjonalność i integralność systemu.

3. Hibernacja urządzenia rejestrującego (tryb uśpienia)

W rzadkich przypadkach, gdy sprzęt rejestrujący znajduje się w stanie hibernacji, SE5000-8 i KITAS 4.0 mają problemy z komunikacją. Powoduje to stan kary czujnika i SE5000-8 ustawi kod błędu x35 na aktywny, gdy będzie próbował wznowić komunikację przy włączeniu zapłonu. Komunikacja zostaje przywrócona, a błąd dezaktywowany, ale pozostanie w pamięci SE5000-8, co jest widoczne na wydruku technicznym jako błąd x35 o czasie trwania 0h00min. Nie ma to wpływu na funkcjonalność i integralność systemu.

Aby zapobiec wystąpieniu zdarzenia x35 w SE5000-8, wyłączamy hibernację systemu w tachografie. Można to zrobić, uruchamiając aplikację na tablecie warsztatowym Optimo2.

Należy pamiętać, że SE5000-8 w połączeniu z czujnikiem ruchu Lesikar nie wyzwala błędu x35, gdy pojazd jedzie zgodnie z punktem b) i punktem c) powyżej.

Rozwiązanie problemu błędu x35 w tachografie:

1. Użyj oprogramowania Optimo2 w wersji 5.7 lub nowszej.

2. Włóż kartę warsztatową do tachografu i podłącz ją do Optimo2 za pomocą klucza sprzętowego lub kabla.

3. Uruchom aplikację MKIII i wejdź w „Pobierz i modyfikuj”.

4. Przewiń do strony 12 i wybierz „Tryb uśpienia”  – Wyłączenie”, jak pokazano poniżej.