OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 31 Lipiec, 2018

Białorusko-rosyjska granica zamknięta dla polskich ciężarówek? Zakaz może się pojawić już jutro

Aktualizacja, godzina 17:04:

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce podało w sprawie bardzo istotną, choć nieoficjalną informację. Zgodnie z nią, po 1 sierpnia zagraniczne samochody ciężarowe nadal będą mogły przekraczać białorusko-rosyjską granicę. Można się jednak spodziewać, że to tylko okres przejściowy, a wkrótce zakaz faktycznie zostanie wprowadzony.

Pełen tekst ZMPD znajdziecie tutaj, polecam wszystkim zainteresowanym.


Jest bardzo prawdopodobne, że ciężarówki z krajów trzecich stracą prawo do pokonywania białorusko-rosyjskiej granicy. Zakaz ten może zacząć obowiązywać już jutro, choć nadal sprawa jest jedną wielką niewiadomą.

O nadchodzącym zakazie mówią zarówno media rosyjskie, jak i organizacje przewoźników z krajów Unii Europejskiej. Żywo interesuje się tym między innymi polskie ZMPD, już kilka dni temu prosząc Ministerstwo Infrastruktury o wyjaśnienie oraz odpowiednią reakcję.

Niestety, pomimo wszystkich starań i medialnych doniesień, ani Rosja, ani Białoruś nie potwierdzają oficjalnie zakazu. Plan jego wprowadzenia nie został też oficjalnie zdementowany. Nadal więc nie wiadomo, co przyniesie nam jutrzejszy dzień. Choć nieoficjalnie już mówi się o rosnących kolejkach, zawracających ciężarówkach i problemach z wjazdem dla ciężarówek z Unii Europejskiej.

Na jakim prawie ma bazować ten nowy zakaz? Wynika on z faktu, że białorusko-rosyjskie przejścia graniczne nie były i nie są punktami otwartymi dla osób oraz pojazdów z krajów trzecich. Co prawda dotychczas nikt tego nie egzekwował, ale teraz ma się to zmienić.

Dlaczego? Rosja ma w ten sposób odpowiedzieć na politykę wizową Białorusi. Od pewnego czasu Białorusini pozwalają bowiem na wjazd do kraju bez wizy, chociażby w przypadku obywateli Polski. Rosja jest zaś temu przeciwna, traktując to wręcz jako zagrożenie.

Ostatnie pytanie jest zaś oczywiste – co zrobią z ewentualnym zakazem polscy przewoźnicy? Nadal będą oni mogli wjechać do Rosji, ale przez przejścia wyznaczone dla ruchu pojazdów z krajów trzecich. Byłyby to możliwe na przykład przez Łotwę, nadrabiając przy tym setki kilometrów.

Ten wpis ma 13 komentarzy

 1. marek napisał(a):

  przez Lotwe nie jest w cale dalej jesli jedziesz z Polnocy Polski a nawet wygodniej bo jest tylko jedna granica do przejscia

 2. Andrzej_LRA napisał(a):

  Jeżdżę non stop na Rosję do Pitera, dla mnie to bez różnicy bo najwyżej będę jeździł nie na Koroszczyn tylko Szumilkino, kilometrów będę robił mniej prze litwę, łotwę, estonię ale już nie będę wyjeżdżał w trasę tylko żeby wjechać na Białoruś i tankowanie do pełna, ale już trzeba będzie mieć w kotłach 400 litrów solarki.
  Swoją drogą, jakie to zagrożenie dla Rosji, po co szaremu polskie,u obywatelowi tam jechać, tak samo imigranci tam się nie spieszą??
  Masło maślane, zrobili z igły widły.

 3. marek napisał(a):

  A nawet taniej jak przejazd przez Bialorus

 4. egon napisał(a):

  co z a głup ki , bez wiz mozna na białoruś tylko turystycznie i np tylko samolotem -jakie zagrozenie dla rosji stanowią turysci na bialorusi ? proponuję w dwecie zakaz wjazdu rosyjskich tirów z uwagi na mozliwości przenoszenia bsf

 5. Rabenik napisał(a):

  A moim zdaniem trzeba było by wprowadzić dodatkowo opłaty dla pojazdów wyjeżdżających do Polski od tamtej strony a my są dupy wołowe I tchórze..

 6. Dawid napisał(a):

  Albo okrążyć moskali i podbić. Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli Rosja przestanie istnieć, to Polska będzie miała granicę z Chinami.

  • Kris napisał(a):

   No ale chyba nie liczysz na tej zasadzie ze Polska podblia by Rosje i rozciagala sie na wschod do chin? 🙂 To raczej jest w druga strone ze chiny rozciagnelyby sie na zachod az do nas. Zreszta jak z rosja sobie poradza to reszta europy to juz maly problem.

 7. jozef napisał(a):

  Dzisiaj 31.07.2018 r. o 15.00 polskiego czasu nie było kolejki ani problemu z wjazdem do Rosji przez Krasną Gorkę

 8. Trakeiro napisał(a):

  Vlantana, girtetka i inne pociotki ruskie zakaz wjazdu do UE. Dziękuję

 9. Marcin napisał(a):

  Jechal tam ktoś dziś?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.