Dwa białoruskie zestawy z emulatorami AdBlue – obie ciężarówki ITD zatrzymało na drodze nr 92

dav

Poniższy komunikat to efekt kolejnego polowania na ciężarówki z emulatorami AdBlue. Tym razem opowiada on o dwóch ciężarówkach z Białorusi, natomiast autorami tekstu są funkcjonariusze WITD w Gorzowie Wielkopolskim. Zapraszam do lektury i przy okazji przestrzegam pod stosowaniem urządzeń tego typu. Warto swoją drogą zauważyć, że zamiast typowej kary administracyjnej dla firmy mowa jest tutaj o mandatach karnych dla kierowców.

We wtorek 20 września 2016 r. około południa podczas kontroli drogowej inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim ujawnili emulator AdBlue zainstalowany w pojeździe.

Na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Lutol Suchy inspektorzy zatrzymali do kontroli pojazd członowy, którym białoruski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Białorusi do Niemiec. Podczas kontroli stanu technicznego pojazdu stwierdzono zamontowane w nim nielegalne urządzenie służące do symulowania prawidłowej pracy układu emisji spalin, podczas gdy układ spalin w rzeczywistości nie pracował prawidłowo, tzn. nie pobierał roztworu mocznika zwanego powszechnie AdBlue, w skutek czego do atmosfery trafiały nie do końca oczyszczone spaliny.

W związku z tą nieprawidłowością zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu a kierowcę ukarano mandatem karnym.

Następnego dnia inspektorzy ujawnili kolejny taki przypadek. Tym razem na drodze krajowej nr 92 w okolicach Wilkowa również podczas kontroli przewozu drogowego wykonywanego w ramach międzynarodowego transportu drogowego rzeczy przez przewoźnika białoruskiego. Podobnie jak w poprzednim przypadku zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu i ukarano kierowcę mandatem karnym.

daf_bialorus_emulator_adblue_2 daf_bialorus_emulator_adblue_1 sdr