transfactor3665
Opublikowane 26 Październik, 2017

BF-3, BF-3+ oraz BF-4 – co oznaczają te skróty na samochodach pilotujących gabaryty w Niemczech

focus_truck_bf-3_vito

Nad tekstem: pojazd typu BF-3 z polskiej firmy Focus Truck

Przyglądając się w Niemczech transportom ponadnormatywnym, łatwo zauważyć charakterystyczny symbol “BF-3”. Regularnie pojawia się on na samochodach do pilotażu, zwłaszcza tych największych i najlepiej oznakowanych. Co jednak oznacza on w praktyce?

Zacząć należy od tego, że BF-3 to nie jest jedyny rodzaj pojazdów pilotujących, jakie występują w Niemczech. Cała ta kwalifikacja liczy dzisiaj aż cztery typy, od BF-1 do BF-4. W przypadku dwóch pierwszych kategorii sprawa jest prosta – BF-1 to branżowe określenie na policyjny radiowóz, natomiast BF-2 to cywilny samochód z pomarańczowymi światłami ostrzegawczymi oraz CB radiem. Dalej robi się już bardziej skomplikowanie.

Samochód typu BF-3 musi mieć tablicę świetlną na dachu, mogącą wyświetlać znaki drogowe i tym samym wydawać polecenia innym użytkownikom ruchu. Tablica ta musi być wykonana według całego szeregu wymagań i mieć swoją dolną krawędź co najmniej 2 metry na ziemią. To też tłumaczy dlaczego do roli BF-3 dostosowywane są zazwyczaj większe pojazdy – rozmiaru co najmniej Volkswagena Transportera. Kolejna sprawa to fakt, że kierowca pojazdu BF-3 musi być odpowiednio przeszkolony, posiadać certyfikat i władać językiem niemieckim na odpowiednim poziomie. A do tego dochodzą różnego rodzaju wymagania w kwestii odblaskowych oklein oraz wyposażenia. Dla przykładu, pilot BF-3 bezwzględnie musi mieć przy sobie telefon, co najmniej 20 metrów taśmy pomiarowej i tylne odblaski w formie podkowy.

Pojazd BF-4 z niemieckiej firmy Spedition Bender:

pilot_bf4_2 pilot_bf4_1

Jeszcze dwa lata temu BF-3 było najwyższą normą dla pilotów na terenie Niemiec. Teraz jednak można trafić także na pojazdy typu BF-3+, zwane również BF-4. Po czym je rozpoznacie? Rzecz najbardziej charakterystyczna to brak jakichkolwiek prywatnych oznaczeń. Samochód może mieć na nadwoziu tylko tablice informacyjne oraz elementy odblaskowe, podczas gdy logo firmy lub ozdobne wzory pozostają zabronione. Ba, nawet kolor nadwozia jest tutaj odgórnie narzucony, jako pstrokaty żółty. Na dachu samochodu BF-3+/BF-4 mamy natomiast tablicę świetlną, która jest w pełni obrotowa. Można ją ustawić w dowolną stronę, w tym nawet przodem w kierunku jazdy. Po co? Ta ostatnia funkcja przydaje się w momencie, gdy pilot jedzie przed transportem, na stosunkowo wąskiej drodze. Wówczas łatwiej mu ostrzegać pojazdy nadjeżdżając z naprzeciwka, a także wydawać im polecenia. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że znak wyświetlany na dachowej tablicy ma automatyczne pierwszeństwo względem znaków stojących przy drodze lub znaków poziomych. Dla przykładu, jeśli samochód pilotujący wyświetli nam zakaz wyprzedzania, stosujemy się do tego niezależnie od znaków umieszczonych przy drodze na stałe.

Na dobrze, a w jakiej sytuacji użyjemy jakiego pojazdu? To zależy od rodzaju ładunku jaki transportujemy i warunków postawionych nam wraz z wydaniem zezwolenia. Decydującym czynnikiem może być tutaj szerokość pilotowanego pojazdu, rodzaj drogi, obecność utwardzonego pobocza, czy nawet prowadzenie na danej trasie robót drogowych. Dla przykładu, jeśli “gabaryt” ma co najmniej 4,5 metra szerokości, jest dwujezdniowa i ma pobocze, możemy spodziewać się pojazdu typu BF-3.

Działanie tablicy typu BF-4:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. kolo napisał(a):

  Zajebisty artykuł!!!

 2. Bag napisał(a):

  Dużo nieścisłości, BF3+ to nie BF4.. Mobilki to czytają i wieżą w takie bajki,

 3. Misza napisał(a):

  Mobilki to czytają,a i tak mają wy..ebane na to co wyświetla się na tablicy. I jak ktoś jest oslem to i tak wjedzie w te oswietlone, oznakowane pojazdy. Mi osobiscie najlepiej z gabarytem jeździ się po Słowacji. Tam kierowcy są nauczeni że jak coś miga na żółto to nie po to że tak się komuś podoba. I czy małym czy dużym dają do marginesu i zwalniają. Ile takich ładunków mija się w nocy. Kilka w miesiącu, a gabaryt prawie co nic mija dziesuatki aut na trasie. Ale co ja tam wiem.

 4. raf napisał(a):

  no dobrze, to są przepisy niemieckie, a jak to wygląda jeśli rozchodzi się o stronę polską?

  • AZSIM napisał(a):

   W Polszy obowiązuje zakaz używania takich tablic. Nie masz prawa zakazać im wyprzedzania z tego co się orientuje :/ Przez to potem barany wyprzedzają kolumnę gabarytów i płacz bo nie dał rady…

 5. Misza napisał(a):

  A czy pilot sterujac tymi przyciskami od anlagi musi się zatrzymywać. Bo telefonu w ręku trzymać nie można nawet w korku, nawigacji też nie można używać w czasie jazdy a jak się mają przepisy do tego

 6. Tomi napisał(a):

  Fajny materiał,piękny sprzęt

 7. Luka napisał(a):

  Fajna tablica na filmiku, pewnie warta drugie tyle co Mercedes. Szkoda tylko, że oświetlenie ostrzegawcze fatalne i kompletnie niewidoczne.

Odpowiedz