Bezzałogowe ciężarówki już wkrótce legalne, czyli projekt przepisów oraz zapowiedzi kolejnych testów

mercedes_autopilot_2025_prototyp_11

Wracamy do tematu, który z każdym artykułem wzbudza ogromne zainteresowanie, czyli zagadnienia ciężarówek jeżdżących dwójkami. Do każdej z takich par przydzielany ma być tylko jeden kierowca, więc druga ciężarówka będzie bezzałogowa, podążając za poprzedzającym ją pojazdem i bazując przy tym na zestawie czujników i super szybkiej łączności. Kontrowersyjny pomysł już w 2015 roku ma być testowany w normalnym ruchu na publicznych drogach Holandii.

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób nadal w to nie dowierza, czemu trudno się zresztą dziwić. Osoby te mogą teraz jednak zmienić zdanie, bo oto dzisiaj holenderski rząd poinformował, że gotowy jest już projekt przepisów, który ma uczynić bezzałogowe ciężarówki legalnymi. Jeśli projekt wejdzie w życie bez żadnych problemów, testy faktycznie wystartują już w pierwszych miesiącach 2015 roku.

Tymczasem kolejne firmy zapowiadają uczestnictwo w testach opartych o nowe przepisy. Oprócz DAF-a, którego bezzałogowe ciężarówki będą jeździły do portu w Rotterdamie, z holenderskich przepisów skorzystać chce też Scania. Jej ciężarówki do jazdy w parach mają zostać zaprezentowane jeszcze tej jesieni. Ogromne zainteresowanie wyraziła też holenderska prowincja Gelderland, która chciałaby, aby eksperymentalne ciężarówki kursowały z żywnością na kilkukilometrowej trasie między Ede a Wageningen. Poza tym testowane mają być też mniejsze bezzałogowe pojazdy, które w 2016 roku planuje wprowadzić na holenderskie drogi Toyota.

O co chodzi z tymi ciężarówkami jeżdżącymi parami? Szczegóły na ich temat, a także dokładne opisy działania, można znaleźć w starych artykułach TUTAJ i TUTAJ.