Bezzałogowa ciężarówka do transportu drewna za dwa lata wyjedzie na szwedzkie drogi

Gdy rok temu pokazano prototyp bezzałogowej ciężarówki do przewozu drewna, wiele osób mogło patrzeć na to z politowaniem. Teraz jednak Szwedzi wracają do tematu, twierdząc, że wkrótce pojazd tego typu może zostać wdrożony do użytku.

Za wszystko ma odpowiadać sztokholmska organizacja ekologiczna SEI oraz zespół prywatnych przedsiębiorstw z branży drzewnej. Wspólnie zapowiadają one, że chcą wdrożyć do użytku bezemisyjną oraz bezzałogową ciężarówkę do przewozu drewna.

Ma to być pojazd z silnikiem elektrycznym oraz z autopilotem piątego stopnia. W praktyce oznacza to więc samochód całkowicie pozbawiony kabiny oraz jakiejkolwiek osoby na pokładzie. Podano też, że samochód powinien rozpocząć pracę latem 2021 roku.

Jaka konkretnie może być to ciężarówka? Wszystko doskonale pasuje do prototypu szwedzkiej firmy Einride, wspomnianego już na wstępie. Artykuł na temat tej bezzałogowej, drzewnej ciężarówki możecie znaleźć w tym artykule z 2018 roku.

Niezorientowanym przypomnę, że bezzałogowy Einride T-Pod jest już testowany w transporcie drobnicowym. Wykonuje on przewozy dla firmy DB Schenker, od niedawna zajeżdżając także na drogi publiczne. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.