Bezprzewodowa łączność między ciężarówką a serwisem pomoże zmniejszyć przestoje o aż 80 procent

Jobb i Bäckebol för Volvo trucks.

Liczbę nieplanowanych przestojów samochodu ciężarowego można zredukować o 80 procent – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Volvo Trucks, które bazowały na informacjach z eksploatacji aż 3500 pojazdów. Jak jednak do tej redukcji doprowadzić? Z pomocą przyjść ma nowoczesna technologia, a konkretnie bezprzewodowa łączność między ciężarówką a serwisem.

– Badanie jednoznacznie wykazało, że możliwość monitorowania sposobu użytkowania samochodu ciężarowego i stanu jego kluczowych podzespołów zwiększa skuteczność planowania obsługi technicznej. Uważamy, że wykonywana na czas i dostosowana do potrzeb obsługa serwisowa pozwoli nam zmniejszyć liczbę nieplanowanych przestojów samochodu ciężarowego o 80 procent – wyjaśnia Hayder Wokil z Volvo Trucks.

Przy takiej bezprzewodowej łączności mechanik może zdalnie i w czasie rzeczywistym monitorować sposób użytkowania pojazdu, planować obsługę techniczną na długo wcześniej, zanim coś się zepsuje, czy też z wyprzedzeniem zamawiać części zamienne. I żeby nie było, że tego typu system tylko zwiększy wydatki na serwis, warto tutaj dodać, że przy zdalnym monitorowaniu terminy obsługi mogą być także odraczane, jeżeli okaże się, że podzespoły zużywają się w tempie wolniejszym od zakładanego.