Bezpieczne parkingi dla ciężarówek nie rzadziej niż co 100 km – mapa sieci TEN-T

Unia Europejska zatwierdziła nowe wymagania w zakresie budowy bezpiecznych parkingów dla samochodów ciężarowych. Według tych nowych zasad, przy każdej drodze z sieci TEN-T będą musiały znaleźć się parkingi zgodne z unijną klasyfikacją, oddalone od siebie o maksymalnie 100 kilometrów.

Unijna klasyfikacja będzie przewidywała cztery poziomy bezpieczeństwa. Ich nazwy to brązowy, srebrny, złoty i platynowy, w kolejności od najsłabszego do najsilniejszego. Tak dla przykładu, na parkingach brązowych wymagany będzie choć częściowy monitoring, natomiast na parkingach platynowych nie obejdzie się bez systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz obstawienia szlabanami. Ta klasyfikacja powstała też z bardzo konkretnego powodu, gdyż to właśnie w oparciu o nią będzie mogło się w przyszłości odbywać określanie warunków przewozu. Dla przykładu, zleceniodawca będzie mógł określić, że pauza z danym ładunkiem jest dopuszczalna tylko na parkingach złotych i platynowych.

Każdy kraj unijny, w tym między innymi Polska będzie odpowiedzialny za zrealizowanie powyższych wymagań, organizując odpowiednie zaplecze parkingowe. Co natomiast oznacza to w praktyce? By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba odnieść się do unijnych map, wskazujących sieć dróg TEN-T. Pełna lista takich map znajduje się pod tym linkiem, natomiast poniżej możecie zobaczyć najważniejszą z nich, obejmującą w dużym pomniejszeniu całą Unię Europejską. Widać tam między innymi, że w Polsce bazowa sieć TEN-T składa się z tras A1, A2, A4, S1, S3, S7, S8, S17 i S19. Częściowo są to też trasy jeszcze nieukończone, ale będące już w budowie lub znajdujące się na oficjalnych planach.

Ta sama mapa w pełnym rozmiarze znajduje się tutaj, na stronie 2.