Bez ładunku, a mimo to przeładowany – masa własna przekraczała DMC o 400 kilogramowów

Gdy to 5-tonowe Iveco Daily zarejestrowano na 3,5 tony, do jego przeładowania przestał być potrzebny jakikolwiek ładunek. Nawet na pusto samochód waży bowiem 3900 kilogramów, będąc przy tym wyposażonym w chłodniczą zabudowę z windą.

Oto komunikat WITD Poznań:

Dostawczaka iveco z zaniżoną w dowodzie rejestracyjnym masą własną zatrzymali inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego w Lesznie.

Z pozoru standardowa kontrola wagowa pojazdu dokonana 18 lipca okazała się zadziwiająca z powodu wpisu w dowodzie rejestracyjnym dotyczącego masy własnej pojazdu. Informacja tam zawarta stwierdzała, że iveco bez ładunku powinien ważyć 3090 kg. Jednak gabaryty dostawczaka wydały się inspektorom zbyt duże, a masa własna za niska, żeby uwierzyć w słowo pisane.

Żeby potwierdzić przypuszczenia inspektorzy zważyli pojazd na przenośnych wagach w Granowie na drodze krajowej numer 32, czyli w miejscu do tego przystosowanym. Stwierdzili rażące zaniżenie masy pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. Bez ładunku iveco ważył aż 3900 kg, a więc przekraczał nawet dopuszczalną masę całkowitą pojazdu określoną w dokumencie jako 3500 kg. W związku z tym dowód rejestracyjny zatrzymano, a kierującego ukarano mandatem karnym.