Bez kamer i dźwiękowych ostrzeżeń o skręcaniu nie wjedziesz już do Londynu

Wraz z końcem października w całej aglomeracji Wielkiego Londynu zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Przewoźnicy muszą teraz uzyskiwać specjalne zezwolenia na wjazd do miasta, a warunkiem ich wydania jest odpowiednia widoczność z kabin.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich samochodów ciężarowych DMC powyżej 12 ton, a widoczność z kabin jest w nich oceniana gwiazdkami. Dla przykładu, pięć gwiazdek otrzymają ciężarówki z ekstremalnie dobrą widocznością, takie jak na przykład niskowejściowa Scania serii L. Znacznie gorzej, bo tylko z dwiema gwiazdkami, klasyfikowane są klasyczne kabiny dystrybucyjne, jak na przykład nadwozie DAF-a LF. Za to zero gwiazdek dostaniemy w typowej ciężarówce dalekobieżnej lub budowlanej, takiej jak Volvo FH, czy MAN TGS.

Ewentualnie, jeśli mamy zerogwiazdkowy pojazd, możemy dostosować go do jazdy po Londynie. Wówczas, by otrzymać choć jedną gwiazdkę, trzeba zainstalować kamerę obserwującą martwe pole, sygnał dźwiękowy ostrzegający przed skrętem, naklejki ostrzegające przed martwym polem, a także czujniki ostrzegające przed obiektami w martwym polu.

Oficjalny pakiet wyposażenia dla DAF-ów CF i XF:

Omawiane przepisy weszły już w życie, obowiązują od 26 października, dotyczą także ciężarówek zagranicznych, a warunkiem przyznania zezwolenia jest posiadanie co najmniej jednej gwiazdki. Co więc zrobić w sytuacji, gdy obsługujemy klientów z terytorium Londynu lub jednej z 32 otaczających go gmin?

Po pierwsze, jest jeszcze czas na przygotowania. Owszem, system z gwiazdkami wszedł w życie, ale Brytyjczycy postanowili zastosować okres przejściowy. Jak podaje brytyjskie stowarzyszenie przewoźników RHA, okres ten utrzyma się aż do końca lutego 2021 roku i w tym czasie policja nie będzie wystawiała żadnych mandatów. Kary będą wystawiane dopiero od początku marca i wyniosą wówczas po 550 funtów, czyli blisko 3 tys. złotych.

Po drugie, należy poddać naszą ciężarówkę dokładnemu sprawdzeniu. W tym celu należy zgłosić się do przedstawiciela producenta, podać mu numer VIN i tym samym uzyskać oficjalną klasyfikację widoczności. Producent przeanalizuje to z uwzględnieniem wszelkich możliwych czynników, takich jak wersja kabiny, rozmiar opon, czy wariant zawieszenia. A następnie prześle nam oficjalną odpowiedź.

Na brytyjskiej, rządowej stronie jest nawet lista adresów e-mail i numerów telefonicznych, pod którymi takie klasyfikacje uzyskamy. Znajdziecie to pod tym linkiem.

W przypadku gdy otrzymamy odpowiedź z zerową ilością gwiazdek, musimy zainstalować wspomniane wyposażenie. Jego pełna lista znajduje się na dołączonej grafice, a spełniające wymagania elementy można kupić na przykład u brytyjskich dealerów. Gdy zaś wszystko to będzie już zamontowane, musimy obfotografować dodatkowe wyposażenie, tworząc oficjalną dokumentację zdjęciową.

Na koniec gdy już będziecie mieli potwierdzenie od producenta, musicie wysłać je do londyńskich władz. Zrobicie to pod tym samym linkiem, który podawałem przy namiarach na producentów. W przypadku pojazdów zerogwiazdowych, dołączcie też wspomniane zdjęcia, potwierdzające doposażenie ciężarówki we wszystkie wymagane elementy. W odpowiedzi, w ciągu 28 dni od zgłoszenia, Londyn powinien odesłać zezwolenie na wjazd do miasta.

Film objaśniający wymagania: