Betonowe szamba na nowym V8, bez rekordowej masy, ale i tak z licznymi problemami

Transporty betonowych szamb zasłynęły ze skrajnego przekraczania możliwości pojazdów. Kilkunastoletnie, około 400-konne ciężarówki widywano już w ponad 50-tonowych zestawach z siedmioma osiami. Przeciążenia osi napędowych potrafiły zaś oscylować wokół 10 ton.

Na tym tle powyższa ciężarówka może się wydawać niemalże powiewem normalności. Sześcioosiowy zestaw ważył 49,9 tony, więc została przeładowany „tylko” o 9,9 tony. Jak na transport szamb, niewielkie było też przekroczenie nacisku na oś napędową. Wyniosło ono 2,3 tony. Ponadto wszystko bazowało na nowej Scanii z silnikiem V8, więc ciężarówka mogła poruszać się z normalną dynamiką.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że nadal mamy tutaj do czynienia z nieuczciwą konkurencją oraz złamaniem przepisów. Co więcej, ciężarówka okazała się o metr za długa, a kierowcy manipulowali czasem pracy. Choć poruszali się we dwójkę, symulowali przy tym pojedynczą załogę. W tachografie umieszczali więc po jednej karcie, łącząc to z ręcznymi wpisami o odpoczynkach.

Co też ciekawe, kierujący ciężarówką odmówili przyjęcia mandatów karnych. Sprawą przeładowania oraz złamania norm czasu pracy zajmie się więc sąd. Przewoźnik może się natomiast spodziewać standardowego postępowania z karą administracyjną.

Oto komunikat WITD Bydgoszcz:

W dniu 25.02.2020r., inspektorzy z WITD w Bydgoszczy pełniący czynności kontrolne w powiecie nakielskim zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym przedsiębiorca z powiatu radomskiego wykonywał przewóz zbiorników betonowych na nieczystości ciekłe.

Kontrola wagowa potwierdziła przypuszczenia inspektorów, w wyniku ważenia stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego. Rzeczywista masa całkowita kontrolowanego pojazdu wyniosła 49900 kg co stanowiło przekroczenie o 9900 kg, natomiast nacisk osi napędowej został przekroczony o 2300 kg. Pomiary wymiarów zewnętrznych również wykazały przekroczenie długości pojazdu o ponad 1 metr.

Niestety, naruszenia przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym to nie koniec nieprawidłowości.

Analiza danych cyfrowych zarejestrowanych w pamięci urządzenia rejestrująca ujawniła kolejne naruszenia. Stwierdzono, że pojazd prowadzony był przez załogę dwuosobową, jednak kierowcy zamiast rejestrować swoje aktywności równolegle umieszczali w tachografie tylko kartę tego kierowcy, który w danej chwili kierował pojazdem. Drugi kierowca rejestrował wpisem ręcznym odpoczynek,  w okresie kiedy faktycznie pozostawał w gotowości. Fałszowanie aktywności pozwalało kierowcom na prowadzenie pojazdu bez żadnego rzeczywistego odpoczynku dobowego.

Z uwagi na przekroczenie parametrów wymiarowo wagowych wobec podmiotu wykonującego przewóz wszczęto postępowanie wyjaśniające, a przewóz wstrzymano do czasu przywrócenia normatywności pojazdu. Kierujący odmówił przyjęcia mandatu karnego, w związku z czym  sprawa zostanie  rozpatrzona przez właściwy miejscowo Sąd Rejonowy.

Wskutek stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących stosowania tachografów wobec podmiotu wykonującego przewóz, wszczęto osobne postępowanie wyjaśniające. Również w tym przypadku, kierowcy odmówili przyjęcia nałożonych mandatów karnych, wobec czego w stosunku do kierowców sporządzone zostaną kolejne wnioski o ukaranie przez sąd.