Betoniarka z przyczepą, na bazie Forda Cargo – zestaw ma dwie zabudowy, dwa silniki, sześć osi i 22 koła

Betonomieszarki w formie naczep zdarzają się, a i owszem. Nierzadko mają one nawet własne silniki, przez co zabudowa może obracać się niezależnie od ciągnika. Żeby jednak betoniarka przybierała formę przyczepy, to już rzecz kompletnie niespotykana, a nawet i nieznana.

Na powyższym filmie widzicie Forda Cargo 2629 z firmy G10 Concreto. Ciężarówka ta jest brazylijską betonomieszarką, wyposażoną w napęd typu 6×4 i pełnowymiarową zabudowę. U nas takie trzyosiowe pojazdy do betonu raczej nie występują często, bo po prostu brakuje im ładowności. Niemniej w Brazylii to wyjątkowo popularna konfiguracja, spotykana częściej niż ciężarówki czteroosiowe.

A co jest w tym wszystkim najciekawsze? Najciekawsza jest przyczepa, o dziwo również mającą formę betonomieszarki. Podobnie jak na ciężarówce, mamy tutaj zabudowę marki Liebherr, o najprawdopodobniej takie samej pojemności. Uwagę zwraca też zastosowanie w przyczepie podwójnych kół oraz obecność niezależnego silnika, napędzającego zabudowę. Osoby bardziej spostrzegawcze zauważą zaś, że “gruszka” przyczepy kręci się w innym kierunku niż gruszka ciężarówki.

Wadą takiej konfiguracji na pewno jest wysoka masa własna. Rodzi się wręcz pytanie, czy betonomieszarka o pojemności 12 m3, w formie ciągnika z naczepą, nie była bardziej opłacalna? Z drugiej jednak strony, omawiany zestaw daje firmie sporo elastyczności. Kiedy istotne są niewielkie wymiary zewnętrzne, Ford Cargo ruszy do pracy w pojedynkę. Kiedy natomiast trzeba obsłużyć większą, łatwo dostępną budowę, Ford może ruszyć do pracy z przyczepą.

Na koniec podam jeszcze kilka danych technicznych na temat samego Forda. Wersja Cargo 2629 to model dedykowany w Brazylii właśnie pod betoniarki. Napęd zapewnia tutaj 290-konny silnik amerykańskiej marki Cummins, mający 6,7-litra. Za przeniesienie napędu odpowiada natomiast 10-biegowa, manualna przekładnia marki Eaton. Techniczne DMC wynosi dokładnie 26 ton 200 kilogramów. Według brazylijskiego ustawodawstwa jest ono jednak ograniczone do 23 ton, przy maksymalnie 42-tonowym DMC zestawu.

Poniżej: Fordy Cargo 2629 od tego samego przewoźnika:

ford_cargo_g10_brazylia_4

ford_cargo_g10_brazylia_5

ford_cargo_g10_brazylia_1

ford_cargo_g10_brazylia_2